ZA VRT IZ SNOVA

Niste čuli za malčiranje, a želite savršenstvo? Nakon ovoga vaš život neće biti isti

20.05.2020 u 15:05

Bionic
Reading

Ako ste ovih dana prionuli na rad u vašem vrtu i maštate o savršeno uređenim gredicama na kojem će izrasti povrće kao s reklame, možda biste trebali razmisliti i o malčiranju

Uvijek se pitate kako to da kod vas korov raste nevjerojatnom brzinom dok vam se čini kako drugi nemaju takvih problema. Ipak, postoji rješenje za dosadni korov uz pomoću kojeg ga možete uspješno suzbiti - riječ je o malčiranju.

Ukoliko se niste prije susretali s ovom metodom, riječ je o vrlo jednostavnoj tehnologiji kojom se zapravo pokriva tlo različitim organskim tvarima kojima je cilj održavanje optimalnih uvjeta za rast biljaka, no istovremeno se sprječava i usporava rast korova.

Malč ili, kako ga ponegdje nazivaju, nastor, zapravo je sloj osušenih biljaka koje se stavljaju na površinu gredica kako bi se spriječilo sušenje površinskog sloja tla.

Malčiranje sprječava rast korova, dok neke druge metode, poput kopanja uklanjaju korove, ali isto tako stvaraju uvjete novoj generaciji korova da još brže, lakše i jače rastu.

Travnjak tako postaje gušći i zeleniji, a razvoj korijenja se smanjuje, te time i korov i mahovina nalaze teško mjesto za širenje.

Dobra je stvar kako će jednom postavljeni malč trajati cijelu sezonu i višestruko smanjiti potrebno vrijeme i rad za redovito okopavanje vrta. Na taj će način vrtove puno lakše održavati i stariji ljudi, ili oni koji su zaposleni i nemaju previše slobodnog vremena. U malčiranom vrtu puno je lakše raditi, lakše se hoda po malčiranim gredicama nego po zemlji, možete hodati po vrtu čak i kad je zemlja mokra.

Osim toga, prednosti malčiranih vrtova je i u tome što je puno lakše održati vlažnost tla što je važno u ljetnim, toplim mjesecima jer će malčirano tlo dulje ostati vlažno što pogoduje biljkama, no ujedno smanjuje i potrošnju vode za zalijevanje vrta.

Stihlova robotska kosilica Izvor: Društvene mreže / Autor: Youtube

Treba naglasiti i kako malčiranje ima i ekološki predznak jer tako recikliramo prirodne materijale, a vremenom će se malč pretvoriti u prirodno gnojivo.

Ipak, tehnika malčiranja u vrtu ima i nekoliko mana. Prije svega, ne odgovara svim biljkama poput npr. korjenastog povrća (osim krumpira), a kako hladi tlo u proljeće i ljeto, može usporiti klijanje i rast biljaka. Ako ste posadili biljke koje i inače privlače puževe poput npr. zelene salate, radije izbjegavajte malčiranje jer jako privlače puževe.

Što koristiti za malč?

Najčešće se koriste prirodni materijali poput komposta, suhe slame ili sijena, lišća, kore drveta, šljunka, piljevine, kore drveta.... Ako koristite travu ili piljevinu bitno je da je dobro posušena. Tlo koje ćete malčirati dobro natopite vodom kako bi barem 10 centimetara od površine bilo mokro.

Trava koju pokosite nekom od npr. Stihlovih motornih kosilica savršena je za kompost ili malč, a u ponudi postoje i posebni nastavci namijenjeni malčiranju.

Iskusni vrtlari kažu da travu nakon košnje svakako razbacate po travnjaku i ostavite da se dobro osuši na suncu. Budući da se dijelovi trave lako slijepe i vrlo brzo počinju trunuti, važno je da se povremeno prozrači okretanjem uz pomoć vila i kad se dobro prozrači možete je koristiti za malčiranje.

PRIPAZITE

Korisni savjeti za malčiranje

  • Uvijek kosite kad je suho.
  • U fazi rasta malčirajte svakih četiri do pet dana.
  • Uvijek kosite uz optimalnu brzinu (optimalan broj okretaja) s dobro naoštrenim noževima.
  • Kosite stupnjevito, maksimalno jednu trećinu visine trave sa svakim rezom, a pri vrućim temperaturama puno manje.
  • Prvo pokosite dugu travu uobičajenom košnjom s košarom za otkos.
  • Kosite po stazama, red po red, s tim da se linije košnje preklapaju.  
  • Redovito mijenjajte pravac košnje za ravnomjeran i harmoničan izgled travnjaka.
  • Redovito čistite kosilicu vodom i četkom