uskoro susret

Zelenski razgovarao s Trumpom: 'Imamo dobre ideje koje mogu približiti mir'

15.06.2026 u 08:17

Bionic
Reading

Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski razgovarao je u nedjelju telefonski s američkim predsjednikom Donald Trump, a glavna tema bila je mogućnost približavanja mira nakon više od četiri godine rata između Ukrajine i Rusije.

Zelenski je na Telegramu objavio da je Trumpu čestitao 80. rođendan te mu zahvalio na dosadašnjoj američkoj pomoći Ukrajini tijekom rata. Istaknuo je kako je američkom predsjedniku poželio uspjeh u naporima za okončanje ruskog rata protiv Ukrajine.

Dvojica čelnika razgovarala su uoči sastanka skupine G7 u francuskom Evian-les-Bainsu, gdje će se među ključnim temama naći i rat u Ukrajini. Zelenski je naveo da su raspravljali o stajalištima međunarodnih partnera te o mogućim koracima koji bi mogli približiti mir.

'Razgovarali smo o tome što sada može pomoći da se mir približi. Predsjednika sam izvijestio o najnovijim događajima na bojištu i o tome kako je naša pozicija ojačala. Imamo nekoliko dobrih ideja koje bi mogle pomoći u postizanju mira', poručio je Zelenski.

U večernjem obraćanju ukrajinskoj javnosti otkrio je i da su on i Trump dogovorili sastanak tijekom okupljanja čelnika G7. Naglasio je kako je za Ukrajinu ključno zadržati američku potporu, uz podršku europskih saveznika.

'Najvažnije je da američko društvo i dalje snažno podržava ukrajinsku želju za pravednim mirom', rekao je.

Pregovori koje posreduju Sjedinjene Američke Države posljednjih su mjeseci usporeni, dijelom zbog američkog fokusa na krizu s Iranom. Unatoč tome, Zelenski tvrdi da su nedavni pomaci na bojištu otvorili novu priliku za postizanje mirovnog sporazuma.

Ukrajinski predsjednik ranije je uputio i otvoreno pismo ruskom predsjedniku Vladimiru Putinu, pozivajući ga na izravne pregovore radi postizanja primirja. Taj su prijedlog podržali čelnici Velike Britanije, Francuske i Njemačke dok je Putin poručio da ne vidi potrebu za sastankom te i dalje inzistira na teritorijalnim ustupcima Ukrajine kao uvjetu za mir.

Zelenski je u razgovoru s Trumpom posebno zahvalio na isporukama protuoklopnih projektila Javelin i sustava protuzračne obrane Patriot, koje Kijev smatra ključnima za obranu od ruskih balističkih napada. Krajem prošlog mjeseca ponovno je zatražio dodatne sustave Patriot od Washingtona i američkog Kongresa, upozorivši da je riječ o jedinoj učinkovitoj zaštiti od najopasnijih ruskih projektila.