posebna vrsta droge

U Hrvatskoj po prvi puta otkriven crni kokain: Čak i psi ga izuzetno teško otkrivaju

24.05.2025 u 13:12

Bionic
Reading

U velikoj akciji koju su izvodile hrvatska policija i USKOK, prvi put je otkriven crni kokain u Hrvatskoj, a sve je postalo moguće zahvaljujući rekonstruiranju razgovora koji su vođeni preko aplikacija Anon i Sky ECC. Kroz ove razgovore, istražitelji su povezali zaplijenjenu pošiljku s Tomislavom T.

U ovoj akciji, osim Tomislava T., uhićeno je još pet osoba koje su osumnjičene za krijumčarenje velikih količina marihuane. Međutim, Tomislavu T. stavlja se na teret i krijumčarenje nekoliko desetaka kilograma crnog kokaina, što predstavlja prvi zabilježeni slučaj takvog krijumčarenja u Hrvatskoj, navodi Jutarnji.

Crni kokain je posebna vrsta kokaina koja se kemijski obrađuje, čime dobija izgled i teksturu drvenog ugljena. Na dodir je gotovo nemoguće razlikovati ga od običnog drvenog ugljena, a da bi se kokain ponovo pretvorio u bijeli prah, potrebno je provesti specifičan kemijski postupak u laboratoriju s odgovarajućim stručnjacima.

U Hrvatsku stiglo nekoliko desetaka kilograma crnog kokaina

Iako policija nikada nije službeno objavila ovu informaciju, u travnju 2022. godine zaplijenjena je pošiljka koja je sadržavala nekoliko desetaka kilograma crnog kokaina. Ova pošiljka bila je sakrivena među velikim količinama pravog drvenog ugljena koji je stigao iz Južne Amerike.

Nakon što su policajci provodili detaljnu istragu, pretražujući kontejnere satima, pronašli su dvije vreće s crnim kokainom. Droga je zaplijenjena, no istraga nije dovela do identifikacije osumnjičenih. Tek sada, rekonstruiranjem šifriranih razgovora putem aplikacija Anon i Sky ECC, povezana je s Tomislavom T.

Akcija Karbon

Ova akcija nosi naziv Karbon zbog uvođenja crnog kokaina u krijumčarenje, koji je postao sofisticirani način skrivanje kokaina i izbjegavanje detekcije tijekom transporta.

Crni kokain je smjesa kokainske baze ili kokain hidroklorida pomiješana s različitim kemijskim tvarima kao što su pigmente, ugljen, soli željeza i kobalta. Ove tvari mijenjaju boju, miris i fizička svojstva droge, čime otežavaju njeno otkrivanje standardnim metodama, uključujući i korištenje pasa tragača.

Aktivni ugljen dodaje se kako bi apsorbirao miris kokaina, a kemijski spojevi s tamnocrvenim pigmentima dodaju se kako bi omeli testove na droge. Krijumčari mogu drogu maskirati kao razne druge tvari, poput tonera, praha za otiske prstiju, pigmenta, gnojiva, pa čak i ugljena.

Droga koju je izuzetno teško otkriti

Kako bi se droga potpuno prikrila, krijumčari koriste različite dodatke koji omogućuju da izgled i miris kokaina budu potpuno maskirani. Ponekad se dodaju kemikalije koje mogu prevariti i detektore droga, što ovu metodu čini izuzetno teškom za otkrivanje čak i za obučenih pasa tragače.

Crni kokain prvi put se povezuje s Čileom u 1980-ima, kada je diktator Augusto Pinochet naredio izgradnju tajnog laboratorija za proizvodnju kokaina koji bi mogao proći kroz policijske provjere u SAD-u i Europi. Prvi put je otkriven u Bogoti, Kolumbija, 1998. godine, a značajna zapljena u Europi dogodila se 2008. godine u Španjolskoj.

Najveća zapljena u povijesti španjolske policije dogodila se prije dvije godine u Castilla y Leónu, gdje je pronađeno 860 kilograma crnog kokaina sakrivenog u 30 vreća unutar kontejnera s 1364 vreće pravog drvenog ugljena, što je značajno otežalo detekciju droge.