upute za birače

Izlazimo na izbore: Pobrojali smo sve generalije, izdvojili važne podatke i upute ako iskrsnu problemi

20.12.2019 u 13:43

Bionic
Reading

Građani, njih 3.854.747, koliko ih se nalazi na popisu birača, moći će glasati na 6.533 biračka mjesta

Birališta su otvorena od 7 ujutro, a zatvoriti će se u 19 sati. S obzirom na izbornu šutnju, izlazne ankete očekuju se tek nakon zatvaranja birališta, a već u 20 sati Državno izborno povjerenstvo će na svojim mrežnim stranicama objaviti prve privremene rezultate predsjedničkih izbora, koji bi se nakon toga trebali osvježavati svakih 10 minuta.

Građani, njih 3.854.747, koliko ih se nalazi na popisu birača, moći će glasati na 6.533 biračka mjesta. Od toga je 6458 redovnih biračkih mjesta, 28 ih je brodovima, 23 u domovima, 21 za osobe lišene slobode te 2 u mirovnim mislijama.

Biračka mjesta i u inozemstvu

Osim u Hrvatskoj, hrvatski će birači birati i u inozemstvu na 124 biračka mjesta u 47 država. Najviše ih je u BIH, gdje su 44 biračka mjesta, zatim slijedi Njemačka sa 17 biračkih mjesta

Dva biračka mjesta bit će na raspolaganju Hrvatima u Srbiji - u Beogradu i Subotici, u Crnoj Gori - u Podgorici i Kotoru, u Austriji (oba u veleposlanstvu u Beču), u Mađarskoj (Budimpešta i Pečuh), u Švicarskoj (Bern i Zuerich), u Turskoj (Ankara i Istanbul) te u Poljskoj (Varšava i vojarna Bemowo Piskie).

Po tri mjesta otvorit će se u Italiji (Rim, Trst, Milano) i Kanadi (Ottawa i Mississauga), četiri u Sjedinjenim Američkim Državama (Washington, New York, Los Angeles, Chicago) i Australiji (Canberra, Sydney, Melbourne, Perth), gdje će se najprije otvoriti birališta za izbor hrvatskog predsjednika.

Gdje provjeriti koje je vaše biračko mjesto?

Želite li provjeriti nalazite li se na popisu birača za ove izbore i koje je vaše biračko mjesto, to možete učiniti na stranicama Ministarstva uprave, odnosno u Registru birača.

Ako na sam dan izbora otkrijete da se na nalazite na popisu birača koji će biti dostavljen na biračka mjesta, Ministarstvo uprave ima upute i za takve slučajeve.

Birači koji imaju prebivalište u Republici Hrvatskoj, a prilikom dolaska na biračko mjesto se utvrdi da nisu upisani u izvatke iz popisa birača jer primjerice nemaju važeću osobnu iskaznicu, mogu na dan održavanja izbora ostvariti svoje pravo glasovanja s potvrdom za glasovanje koju izdaje nadležni ured u Republici Hrvatskoj prema mjestu prebivališta birača. Birači koji nemaju prebivalište u Republici Hrvatskoj, a nisu aktivno registrirani, mogu na dan održavanja izbora ostvariti svoje pravo glasovanja potvrdom koju izdaje diplomatska misija ili konzularni ured Republike Hrvatske u inozemstvu.

Na samim biračkim mjestima, osim članova biračkih odbora bit će i promatrači. Uz stranke i same kandidate, odnosno njihove ljude koji su dobili dozvole za promatranje, na biračkim mjestima naći će se i promatrači GONG-a te udruge U ime obitelji.

Kako izgleda glasački listić?

Na samom biračkom mjestu članovi biračkog odbora, onima koji se nalaze na popisu birača, udijelit će glasački listić. Državno izborno povjerenstvo dalo je tiskati nešto više od 3,8 milijuna listića .

Listić će biti formata B4, a zbog broja kandidata (11) bit će nešto veći u odnosu na prošle predsjedničke izbore. Na listiću stoji napomena na koji način se on popunjava, a to je da se zaokruži redni broj ispred imena kandidatkinje ili kandidata za kojeg se glasa.

Rednih brojeva će biti 11, koliko ima i kandidata. Poredani su po abecedi, a prvi je Nedjeljko Babić, nakon kojeg slijede Anto Đapić, Kolinda Grabar-Kitarović, Dario Juričan, Mislav Kolakušić, Dejan Kovač, Zoran Milanović, Dalija Orešković, Katarina Peović, Ivan Pernar, a na posljednjem je mjestu na listiću Miroslav Škoro.

Glasanje se obavlja osobno, a glas se samo za kandidate navedene na glasačkom listiću. Nevažećim glasačkim listićem smatra se: nepopunjeni glasački listić, glasački listić koji je tako popunjen da se ne može sa sigurnošću utvrditi za kojeg je kandidata birač glasao i glasački listić na kojem je birač glasao za dva ili više kandidata.