OBLJETNICA OLUJE

Državni vrh na proslavi Dana pobjede poslao poruke - susjedima; Plenković: Jadne su optužbe o protjerivanju Srba; Milanović: Hrvate u BiH se gazi i vrijeđa!

05.08.2022 u 07:43

Bionic
Reading

Hrvatska u petak slavi Dan pobjede i domovinske zahvalnosti, Dan hrvatskih branitelja i 27. obljetnicu vojno-redarstvene operacije "Oluja", kojom je u 84 sata oslobođeno 11.000 četvornih kilometara okupiranog područja u sjevernoj Dalmaciji, Lici, Banovini i Kordunu.

11.20 Ništa nismo dobili besplatno, nego skupo, uz visoku kamatu, svjesni da je ova zemlja jedinu bitna nama i da je nama jedino stvarno stalo do ove zemlje, a svi drugi su obični promatrači, poručio je Milanović. Istaknuo je da je Hrvatska svoj teritorij oslobodila sama, ali i da je stvorila preduvjete za mir u BiH. 'Nije Hrvatska vojska omogućila Daytonski sporazum, nego ga bez Hrvatske ne bi bilo. Neprijatelj ne bi bio razbijen NATO-ovim bombarderima, nego čizmama hrvatskih vojnika, vojnika HVO-a, najhrabrijih sinova, nikakvi američki, britanski, francuski leteći strojevi', rekao je.

'Hrvatski narod u BiH se obespravljuje i vrijeđa. Vrijeđa se i ljude koji su vodili ovu zemlju. Koristi se prilika da se nagazi slabijeg od sebe. Gledali smo mi to u povijesti više puta. Hrvatska se mora tome suprotstaviti. Naša država nije puki pasivni promatrač. Nismo ušli u NATO i EU da bismo bili korisnici fondova, nego da bismo našu državu i instrumente koji stoje na raspolaganju koristili u svom interesu i uprkos onima koji nas žele obezvrijediti. Neka čuju oni koji se prave gluhi...na pravoj smo strani povijesti', rekao je Milanović. Cijeli njegov govor možete pronaći ovdje.

11.00 Nakon Plenkovića, okupljenima se obratio i predsjednik Sabora Gordan Jandroković, koji se također dotaknuo susjedstva. Hrvatska, rekao je predsjednik Sabora, s osobitom pozornošću prati razvoj situacije u susjedstvu i mogućnost prelijevanja krize na područje jugoistočne Europe, a za hrvatsku državu najvažnije je pitanje položaja Hrvata u BiH, kao jednog od tri konstitutivna naroda. Vodimo računa i o hrvatskoj nacionalnoj manjini u drugim zemljama, rekao je Jandroković te, uz ostalo, istaknuo da česte provokacije iz Beograda bacaju sumnju na iskrenu želju za poboljšanjem bilateralnih odnosa, a uz političku nestabilnost u Crnoj Gori, dodatno zabrinjavaju i napetosti na sjeveru Kosova između Srba i Albanaca. Cijeli Jandrokovićev govor pročitajte ovdje.

10.40 Premijer Andrej Plenković je poslao poruku Srbiji, istaknuvši da će Hrvatska nastaviti raditi na miru, dobrosusjedstvu, stabilnosti i dijalogu, ali to očekuje i od svih svojih susjeda. “U posljednje vrijeme ponovno se pokušava Hrvatsku prokazivati lažnim, ali jalovim optužbama o protjerivanju srpskog stanovništva iz Hrvatske 1995., iako je poznato da ih je vodstvo pobunjenih Srba u suradnji s Beogradom prisililo na evakuaciju iz Hrvatske, što su i sami srpski pokajnici potvrdili u svojim iskazima u Haagu i potkrijepili dokumentima”, istaknuo je. Cijeli Plenkovićev govor pročitajte ovdje.

Polaganje zastave na kninskoj tvrđavi
  • Polaganje zastave na kninskoj tvrđavi
  • Polaganje zastave na kninskoj tvrđavi
  • Polaganje zastave na kninskoj tvrđavi
  • Polaganje zastave na kninskoj tvrđavi
  • Polaganje zastave na kninskoj tvrđavi
    +11
Podizanje zastave na kninskoj tvrđavi Izvor: Cropix / Autor: Niksa Stipanicev

10.25 Okupljenima na središnjoj svečanosti prvi se obratio general Mladen Markač. "Danas se naša domovina zahvaljuje svojim braniteljima, nama koji smo prepoznali viziju ostvarenja sna o slobodnoj i neovisnoj Hrvatskoj i spremno se odazvali u obranu domovine pod vodstvom prvog hrvatskog predsjednika doktora Franje Tuđmana. Mnogi se s bojišta nikada nisu vratili, mnogi su nas napustili nakon rata, a za mnoge ni danas ne znamo gdje su. Svi oni poginuli i nestali uvijek su u našim mislima. Drage obitelji, znamo da vi najviše trpite. To trpljenje ne možemo od vas preuzeti, ali možemo dijeliti vašu bol i čuvati sjećanja na naše ratne prijatelje. S vama smo i uz vas. Nećemo dopustiti da se ljudi i događaji iz Domovinskog rata zaborave. Sretan Dan domovinske zahvalnosti i hrvatskih brantelja. Hrvatska u srcu!", zaključio je svoj govor.

Izvor: Cropix / Autor: Nikša Stipaničev/CROPIX

10.00 Uz himnu u izvedbi Branke Suhodolčan, na kninskoj tvrđavi podignuta je hrvatska zastava. ​Na svečanosti na stadionu čita se povjesnica vojno-redarstvene operacije Oluja i imena poginulih i nestalih hrvatskih branitelja.​

Izvor: Cropix / Autor: Joško Ponoš / CROPIX

9.40 Prijavkom vojnih postrojbi predsjedniku Zoranu Milanoviću započela je središnja svečanost obilježavanja Dana pobjede i domovinske zahvalnosti, koja se održava na stadionu NK Dinara. Kninska crkvena zvona zazvonila su u 9 sati i 43 minute i podsjetila da je u taj čas na današnji dan prije 27 godina Hrvatska vojska oslobodila Knin, središte i simbola srpske pobune i okupacije uz pomoć JNA.

9.00 Svečanost je krenula u 9 sati na Trgu Ante Starčevića u Kninu, gdje su vijence na spomenik domovini položili predsjednik Zoran Milanović, predsjednik Sabora Gordan Jandroković i predsjednik Vlade Andrej Plenković s izaslanstvima.

Nakon njih uslijedili su i nižerangirani dužnosnici, a među njima prva je bila Borjana Krišto, predsjednica Parlamentarne skupštine BiH. Na svečanosti su i gradonačelnici Zagreba i Splita, Tomislav Tomašević i Ivica Puljak te šibensko-kninski župan Marko Jelić.

Vojni ordinarij, monsigneur Jure Bogdan, izmolio je molitvu za sve poginule i nestale u ratu. Potom su se svi sudionici uputili prema stadionu NK Dinara, gdje će se održati središnja svečanost.

8.20 Obilježavanje je i ove godine započelo budnicom ulicama Knina u ranim jutarnjim satima, čime se simbolično obilježava ulazak Hrvatske vojske u Knin tijekom Oluje.

Proslava Dana pobjede i domovinske zahvalnosti u Kninu
  • Proslava Dana pobjede i domovinske zahvalnosti u Kninu
  • Proslava Dana pobjede i domovinske zahvalnosti u Kninu
  • Proslava Dana pobjede i domovinske zahvalnosti u Kninu
  • Proslava Dana pobjede i domovinske zahvalnosti u Kninu
  • Proslava Dana pobjede i domovinske zahvalnosti u Kninu
    +24
Obilježavanje Dana pobjede u Kninu Izvor: Cropix / Autor: Jakov Prkić

Misno slavlje održat će se u crkvi Gospe Velikoga Hrvatskog Krsnog Zavjeta, koje će u 11,45 sati predvoditi šibenski biskup Tomislav Rogić.

Tiskano je više od 10.000 prigodnih majica, koje će dobiti svaki sudionik programa kako bi svi bili "jednoobrazni na stadionu i u protokolima", rečeno je prigodom predstavljanja programa proslave.

U organizaciji Grada Knina od 21 sat održat će se koncerti Doris Dragović i grupe Opća opasnost i vatromet.

Svečani prijem predsjednika Zorana Milanovića za ratne zapovjednike u Kninu
  • Svečani prijem predsjednika Zorana Milanovića za ratne zapovjednike u Kninu
  • Svečani prijem predsjednika Zorana Milanovića za ratne zapovjednike u Kninu
  • Svečani prijem predsjednika Zorana Milanovića za ratne zapovjednike u Kninu
  • Svečani prijem predsjednika Zorana Milanovića za ratne zapovjednike u Kninu
  • Svečani prijem predsjednika Zorana Milanovića za ratne zapovjednike u Kninu
    +11
Svečani prijem predsjednika Zorana Milanovića za ratne zapovjednike u Kninu Izvor: Cropix / Autor: Niksa Stipanicev

U akciji oslobođena gotovo petina države

VRO "Oluja" započela je 4. kolovoza 1995. u ranim jutarnjim satima. Već iduće jutro postignut je najveći uspjeh kada je oslobođen Knin, dotadašnje središte i simbol srpske pobune, a točno u podne na kninskoj tvrđavi zavijorila se 20-metarska hrvatska zastava. Akcija je ubrzo završena 7. kolovoza.

Hrvatske vojne i redarstvene snage, u kojima je bilo oko 200 tisuća ljudi, oslobodile su brojne gradove i prometnice te su izbile na međunarodno priznatu granicu Hrvatske i BiH.

Akcijom je nakon četiri godine okupacije u samo 84 sata oslobođeno gotovo 11.000 četvornih kilometara okupiranih područja i gradova u sjevernoj Dalmaciji, Lici, Banovini i Kordunu, odnosno gotovo petina države, što je utjecalo i na završetak rata u BiH te mirnu reintegraciju Podunavlja u ustavno-pravni poredak Hrvatske.