TRAŽI STRUČNU RASPRAVU

Tolušić: Broj županija možemo smanjiti, no problem su efikasnost i funkcioniranje

14.09.2015 u 15:28

Bionic
Reading

Zajednički stav župana glasi da o decentralizaciji, koja se u posljednje vrijeme nametnula kao jedna od najzastupljenijih tema u dnevnopolitičkim raspravama, treba progovoriti sa stručnog stajališta, argumentirano i jasno, zaključeno je na prošlotjednoj sjednici Izvršnog odbora Hrvatske zajednice županija u Krapini

Na sjednici se razgovaralo o nadolazećem forumu 'Građani u fokusu – decentralizacija i lokalne razvojne politike' koji će se održati 24. rujna u Zagrebu u organizaciji Hrvatske zajednice županija, Zaklade Konrad Adenauer i poslovnog tjednika Lider.

Na Forumu će, uz domaće stručnjake iz područja javne uprave, sudjelovati predavači iz Danske, Irske, Poljske i Njemačke, zemalja koje se često ističu kao primjeri dobrog teritorijalnog ustroja s efikasnim i decentraliziranim sustavom lokalne samouprave.

'Nije nam cilj razgovarati o pet, dvadeset ili dvadeset pet županija, nego o lokalnoj i regionalnoj samoupravi koja mora biti efikasna, kvalitetna i na korist svojih građana. Znači nije bitan i problematičan broj, nije sporno da se on može i smanjiti, nego pitanje efikasnosti i funkcioniranja. Problem je u lošim fiskalnim kapacitetima, a o tome ne odlučujemo mi nego država. Kao županije želimo i možemo preuzeti puno više nadležnosti. Zašto, na primjer, svi inspekcijski nadzori, katastar ili gruntovnica ne bi bili pod županijom? U tom slučaju poduzetnik ne bi više morao ići na bezbroj adresa da nešto riješi, nego bi to sve mogao obaviti na jednom mjestu', istaknuo je Tomislav Tolušić, predsjednik Hrvatske zajednice županija i virovitičko-podravski župan.

Decentralizacija u fiskalnom i funkcionalnom smislu, kao i jasno određivanje podjele nadležnosti između središnje i nižih razina vlasti, temelj su za ravnomjeran razvoj svih dijelova Hrvatske. Nema sumnje da su za provedbu ovakvih i drugih reformskih zahvata nužni politička volja i konsenzus.

'U posljednje vrijeme svi znaju kako bi trebao izgledati teritorijalni preustroj RH, a da nije napravljena ozbiljna analiza i podvučena crta nakon više od dvadeset godina koliko imamo državu. Ne govorimo o broju, a nakon što napravimo dobru analizu on će doći sam po sebi. Preustroj države ne smije biti dnevnopolitičko pitanje jer onda nećemo napraviti ono što je najbolje za građane. Njih ne zanima koja je tablica na vratima i je li to nadležnost općine, grada, županije, ureda državne uprave ili ministarstva, nego im je bitno da traženu uslugu dobiju što prije', smatra domaćin sjednice, župan Krapinsko-zagorske županije Željko Kolar.

Upravo stoga Forum je izvrsna prilika da se poslušaju mišljenja domaćih stručnjaka, kao i inozemna iskustva, te kvalitetnom raspravom i razmjenom mišljenja svih dionika u budućnosti pokuša doći do najboljeg rješenja za lokalnu i regionalnu (područnu) samoupravu.