PAKAO U GAZI

Tko izvozi najviše oružja Izraelu i misle li stati s time?

28.05.2025 u 09:10

Bionic
Reading

Izraelska kampanja u Gazi se rasplamsava, uz sve više nasilja prema civilnom stanovništvu, zbog čega Španjolska traži embargo na izvoz oružja u Izrael. A tko zapravo Izraelu šalje najviše oružja?

Španjolski ministar vanjskih poslova José Manuel Albares organizirao je sastanak Madridske grupe, na kojemu je zatražio hitnu suspenziju Sporazuma o suradnji Europske unije i Izraela te uvođenje embarga na izvoz oružja u tu državu, piše Deutsche Welle. Na sastanku su sudjelovali predstavnici Njemačke, Francuske, Ujedinjene Kraljevine, Italije, Egipta, Jordana, Saudijske Arabije, Turske, Maroka i Brazila, kao i brojnih međudržavnih organizacija.

No vrlo mali broj država koje su sudjelovale na sastanku u Madridu zaista opskrbljuje Izrael oružjem. Osim toga, on je jedan od najvećih izvoznika oružja u svijetu, stoga ima velike interne kapacitete za opskrbu.

Štokholmski međunarodni institut za mirovna istraživanja (SIPRI) izvijestio je u ožujku da je Izrael na petnaestom mjestu u svijetu po uvozu oružja, iako se trenutno nalazi u vojnom sukobu. Izraelski uvoz čini manje od dva posto svjetskog uvoza oružja, a u posljednjih pet godina čak je pao za 2,3 posto.

Tri zemlje odgovorne su za gotovo cjelokupan izraelski uvoz oružja – Sjedinjene Američke Države, Njemačka i Italija.

Izraelska vojska
  • Izraelska vojska
  • Izraelska vojska
  • Izraelska vojska
  • Izraelska vojska
  • Izraelska vojska
    +2
Izraelska vojska Izvor: EPA / Autor: AYAL MARGOLIN

Najveći izvoznik je - SAD

Daleko najveći udio u izraelskom uvozu oružja imaju Sjedinjene Države, i to još prije napada 7. listopada 2023. SIPRI navodi da je u posljednjih deset godina udio SAD-a u ukupnom izraelskom uvozu oružja donekle opao, ali u razdoblju od 2020. do 2024. i dalje čini dvije trećine ukupnog uvoza. Izrael iz SAD-a uglavnom nabavlja zrakoplove, oklopna vozila i navođene projektile. Američko nadstranačko Vijeće za vanjske odnose (CFR) navodi da je ta država, povijesno gledano, najveći primatelj američke pomoći. Osim znatne ekonomske pomoći, između 1946. i 2024. primila je 228 milijardi dolara vojne pomoći.

Danas najveći dio ukupne američke pomoći Izraelu otpada na vojne izdatke. U tu sumu ulazi sporazum o vojnoj pomoći u iznosu od 3,8 milijardi dolara godišnje do 2028. CFR navodi da većina financijske pomoći koju Washington stavlja na raspolaganje Izraelu mora biti potrošena na kupnju američke vojne opreme i usluga.

Nije vjerojatno da će SAD promijeniti svoj stav. Američki Senat je dva puta – u studenom 2024. i travnju 2025. – odbacio inicijativu neovisnog senatora Bernieja Sandersa da se zaustavi višemilijunska prodaja vojne opreme i oružja Izraelu.

Friedrich Merz u parlamentu
  • Friedrich Merz u parlamentu
  • Friedrich Merz u parlamentu
  • Friedrich Merz u parlamentu
  • Friedrich Merz u parlamentu
  • Friedrich Merz u parlamentu
    +3
Iako kancelar Friedrich Merz kaže da ne razumije izraelski cilj u Gazi, Njemačka ih i dalje hrani oružjem Izvor: EPA / Autor: HANNIBAL HANSCHKE

Broj dva - Njemačka

Njemačka već godinama diplomatski i vojno podržava Izrael. U razdoblju od 2020. do 2024. otprilike trećina izraelskog uvoza oružja potjecala je iz te države. Najveći dio činili su fregate i torpeda.

Istraživač SIPRI-ja Zain Husain izjavio je za DW da se 'Izrael može osloniti na Njemačku kad je riječ o mornaričkim sposobnostima' te da su u ovom trenutku naručene i njemačke podmornice.

Njemački izvoz uključuje i oklopna vozila, kamione, protutenkovsko oružje i streljivo. Unatoč španjolskom pozivu na embargo, to se neće promijeniti. 'Njemačka je zemlja koja sigurnost i postojanje Izraela smatra temeljnim principom i uvijek je dužna pomoći Izraelu', rekao je njemački ministar vanjskih poslova Johann Wadephul.

Ta je izjava uslijedila nakon što je njemački kancelar Friedrich Merz izjavio za zapadnonjemačku televiziju WDR da 'više ne razumije' izraelski cilj u Gazi i da se njihove akcije 'više ne mogu opravdavati borbom protiv Hamasa'.

Unatoč takvim izjavama, svako buduće ograničenje njemačkog izvoza oružja u Izrael bio bi značajan korak. Vlada je objavila da je Njemačka prošle godine izvezla oružje u vrijednosti od 131 milijun eura, a 2023. izvoz je vrijedio 326 milijuna eura.

Giorgia Meloni
  • Giorgia Meloni
  • Giorgia Meloni
  • Giorgia Meloni
  • Giorgia Meloni
  • Giorgia Meloni
    +4
I Giorgia Meloni bila je kritična prema izraelskoj kampanji u Gazi Izvor: EPA / Autor: FABIO CIMAGLIA

Italija krši zakon izvozom oružja u Izrael

Italija izvozi oko jedan posto ukupnog oružja koje dobiva Izrael. No prema talijanskom zakonu, nema pravo izvoziti oružje u područja zahvaćena sukobima. Vlada u Rimu kritizira Izrael, ali prema izvješćima iz prošle godine, Italija nije prekinula izvoz oružja u tu državu ni nakon početka sukoba u listopadu 2023. U posljednjem kvartalu te godine, dok je izraelska ofenziva bila u tijeku, izvoz je vrijedio 2,1 milijun eura – unatoč tvrdnjama talijanske vlade da su isporuke zaustavljene.

Talijanska novinska agencija Altreconomia analizirala je državne prihode i rashode te došla do podatka da je Italija prošle godine prodala Izraelu oružja u vrijednosti od 5,2 milijuna eura.

Neke europske zemlje obustavile su ga ili suspendirale izvozne dozvole. Među njima su Francuska, Španjolska i Ujedinjena Kraljevina, iako ukupan izvoz iz te tri zemlje čini manje od 0,1 posto izraelskog uvoza. Istraživanje, koje je u svibnju citirao The Guardian, pokazalo je da su iz Ujedinjene Kraljevine u Izrael poslane tisuće komada vojne opreme i oružja, unatoč zabrani.