rezultati istraživanja

Tešović: Obeshrabruje to što 35 posto roditelja ne bi cijepilo djecu protiv covida, a cijepiti se ne žele ni trudnice iako je bolest za njih puno opasnija

26.04.2022 u 15:08

Bionic
Reading

Rezultati istraživanja o stavovima roditelja djece i adolescenata te trudnica o cijepljenu protiv covida-19 su obeshrabrujući, a na jesen nas možda čeka novi val epidemije, kazao je u utorak infektolog pedijatar Goran Tešović iz Klinike za infektivne bolesti

Predstavljajući rezultate istraživanja na konferenciji "Dug život za sve“ u povodu Europskog tjedna cijepljenja Tešović je kazao da bi oko 20 posto roditelja cijepilo svoje dijete protiv covida, oko 45 posto njih oklijeva, dok je oko 35 posto ispitanih izjavilo da neće cijepiti svoju djecu. Istraživanje je provedeno u tri klinička središta, u Zagrebu, Osijeku i Splitu, na uzroku od tisuću roditelje krajem prošle i početkom ove godine.

Oni koji su cijepili sebe misle da trebaju cijepiti i svoju djecu i to je definirani svjetonazorski stav koji je prisutan u Hrvatskoj, kazao je Tešović. U grupi cijepljenih roditelja njih 30 posto podržava cijepljenje a u grupi necijepljenih samo 3 posto. Istraživanje provedeno pak među 430 trudnica između svibnja i listopada 2021. u dvije kliničke institucije u Zagrebu pokazalo je da se više od 80 posto njih ne bi cijepilo protiv covida, odnosno da bi se cijepilo samo 16 posto.

"Ti rezultati su prilično obeshrabrujući i pokazuju da trudnice još uvijek sumnjaju u učinkovitost i sigurnost cjepiva protiv covida iako većina zna da je covid opasniji za trudnice", ustvrdio je Tešović. Iako je percepcija da je virus nestao to nije istina jer svakodnevno imamo 100-nja novih slučajeva a vjerojatno nas na jesen čeka i novi val epidemije, upozorio je.

  • +2
Konferencija o cijepljenju Izvor: Licencirane fotografije / Autor: ZVONIMIR FERINA / Sintagma media

Znanstvenik i imunolog Luka Čičin-Šain, voditelj Odjela za virusnu imunologiju u centru za infektivna istraživanja Helmholtz i izvanredni profesor na Medicinskom fakultetu u Hannoveru, istaknuo je da se tehnologija izrade cjepiva stalno razvija, povećava se učinkovitost i smanjuju nuspojave. Od pojave cijepljenja životni vijek produžio se za 15 do 25 godina, ono je najveće medicinsko dostignuće moderne civilizacije, cijepljenje može spriječiti više od 20 bolesti potencijalno opasnih za život, istaknuto je.

Prije uvođenje cijepljenja u Hrvatskoj je bilo više od deset tisuća slučajeva zaušnjaka godišnje, nakon uvođenja cijepljenja brojke su strmoglavo pale a nakon uvođenje i druge doze praktički došle na nulu, naveo je Čičin-Šain. Cjepiva protiv covida, koja su razvijena u rekordnom vremenu, također su promijenila dinamiku pandemije, spasivši nebrojene živote. O mogućem novom valu epidemije na jesen Čičin-Šain kaže kako je uvijek pametno razmišljati oprezno i uzeti u obzir nepovoljniji scenarij. Europski tjedan cijepljenja obilježava se svake godine posljednjeg tjedna u travnju u cilju promicanja važnosti cijepljenja u svrhu zaštite zdravlja svih generacija od različitih zaraznih bolesti.