željni znanja
Strani studenti obožavaju Španjolsku; otkrivaju zašto čvrsto drži prvu poziciju po razmjeni u Europi

Studenti, ilustrativna fotografija
Izvor: Pixsell / Autor: Goran Kovacic/PIXSELL
"Jako mi nedostaje sestra no ovdje sam samo dva tjedna pa ću malo po malo bolje upoznavati mjesto i ljude oko sebe", kaže 22-godišnji hrvatski student Zvonimir Rajković za novine Faro de Vigo. Vigo, sjeverni lučki grad s 294.000 stanovnika, tom studentu španjolske i francuske književnosti nudi i predmete koje nije slušao u Hrvatskoj.
"U Hrvatskoj sam imao jedan predmet na galicijskom jeziku a profesor mi je bio iz Viga. Pričao mi je o ovoj mogućnosti te me uvjerio da dođem", rekao je.
-
jesenski rok
Prvi put u 20 godina Medicinski fakultet u Zagrebu nije popunio kvotu; imaju i objašnjenje što se dogodilo
-
dokaz unaprijed
Slovenija postrožuje uvjete studiranja za strance iz trećih zemalja; moraju imati 402 eura mjesečnog dohotka
-
Video
gostujuće predavanje
Milanović u Mostaru: Hrvatima se ukralo pravo da biraju člana Predsjedništva BiH. Što tu nije jasno?
Erasmus je program Europske unije namijenjen mobilnosti studenata zahvaljujući kojem od 1987. godine oni mogu neke predmete odslušati i položiti u drugoj zemlji. Ime je dobio po filozofu Erazmu Roterdamskom, smatranom jednim od vodećih intelektualaca Europe tijekom razdoblja renesanse.
U Španjolskoj je prije izbijanja koronavirusa, od 2018. do 2019. godine, boravio 1 milijun stranih studenata među 47 milijuna stanovnika, podatak je Instituta za vanjsku trgovinu (ICEX). Zabave, ugodna klima i planovi s novim prijateljima privlače ondje studente no prošle godine je pandemija poremetila namjere mnogih.
Matej Tenčić je u veljači 2020. također bio došao u Galiciju, u grad Lugo, kako bi preko Erasmus programa odradio praksu u jednoj inženjerskoj kompaniji. Vratio se u Hrvatsku u travnju kada je postalo jasno da će državne mjere zatvoriti Španjolsku i onemogućiti praksu na koju je došao. Ta inženjerska tvrtka bila je zatvorena do daljnjeg a niti izvan nje nije bilo društvenog života jer stanovnici nisu smjeli izlaziti iz kuća.
"Boravio sam u kući, jedino kretanje je bilo do trgovine jer je zabranjena bilo kakva rekreacija", izjavio je Tenčić tada na aerodromu u Madridu na putu prema Hrvatskoj.
No situacija je sada drugačija u zemlji u kojoj se inficiralo 4,9 milijuna a umrlo 86.230 ljudi od koronavirusa.
"Sviđa mi se ambijent ovdje. Živim s drugim studentima iz Njemačke i Engleske koji su također ovdje u sklopu Erasmus programa", kaže Rajković. "Volim pitu (empanada) od tune i tortilju, a također uživam i u popodnevnoj siesti", dodaje.
U Španjolskoj se cijepilo 76,6 posto stanovnika no u svim javnim prostorima maske su i dalje obvezne i svi to poštuju. Brojni prolaznici i na ulicama nose maske pa su restriktivne mjere popustile.
Coral Martínez Iscar, direktorica španjolskog odjela za međunarodnu razmjenu studenata, kaže kako Španjolska nije izgubila na atraktivnosti pa vjeruje da će i dalje biti omiljeno odredište stranih studenata.
"Španjolska je u akademskoj godini 2018./2019. bila prva u Europi po broju primljenih studenata u sklopu Erasmus+ programa visokog obrazovanja, osjetno ispred Njemačke, Italije, Francuske ili Ujedinjenog Kraljevstva. I tu poziciju drži od 2001. godine", kaže Martínez Iscar.
Erasmus+ je EU-ov program kojim se putem razmjena podupiru obrazovanje, radno osposobljavanje i sport.


Logitech
Uštedi do 30%Vrhunska Logitech periferija nezaobilazan je dodatak za tvoj radni stol.
KUPI SADA

ASUS laptopi
TOP!Asus X515 i Vivobook 15 OLED vrhunskih performansi odradit će svaki zadatak s lakoćom.
KUPI SADA

ASUS Zenbook UX425EA-WB503T
Uštedi 930 knCore i5 1135G7, 8GB, 512GB SSD, Intel grafika, 14" IPS FHD, Windows 10 operativni sustav.
KUPI SADA

KINGSTON memorija
TOP!SSD 500 GB i SSD vanjski 1000 GB.
KUPI SADA

iPad 9th
Uštedi 220 kn10.2" Apple iPad 9. generacije, Wi-Fi, 64GB.
KUPI SADA

XIAOMI smartphone
TOP!Vrhunskih performansi i kvaliete.
KUPI SADA