DIPLOMATSKI OUTFIT

Zašto je ruski veleposlanik bio u nakićenoj odori: prijetnja ili protokol?

13.02.2017 u 11:00

Bionic
Reading

Nakon što je ruski veleposlanik u Zagrebu Anvar Azimov prošlog petka sazvao konferenciju za novinare na kojoj je ustvrdio kako neće više biti novih ruskih kredita Agrokoru te kako Rusija nije zainteresirana za ulazak u vlasničku strukturu Agrokora, mnogima je u oči upala njegova svečana crna veleposlanička odora i čitav niz odlikovanja koji su mnogi krivo protumačili kao izraz ruskog militarizma i prijeteće poruke. Valja naglasiti kako se radi o službenoj ruskoj diplomatskoj odori koja se odijeva rijetko i u posebnim prilikama, kao što je to bio Dan ruske diplomacije koji se obilježava 10. veljače, kada se Azimov i dotakao ruskih kredita Agrokoru

Iako su mnogi neupućeni veleposlanički outfit povezali s rastućim ruskim militarizmom i porukom prijetnje Hrvatskoj, nužno je naglasiti kako je ruski veleposlanik Azimov sazvao konferenciju za novinare povodom Dana ruske diplomacije te je u skladu s protokolom odjenuo odoru koja uvelike podsjeća na svečanu vojnu odoru.

No, radi se o standardnoj veleposlaničkoj odori koja se, doduše, odijeva rijetko i isključivo u posebnim prilikama, dok su ordeni i medalje kojima je tom prilikom okitio prsa isključivo komemorativne naravi te za civilne zasluge stečene promicanjem međunarodnog položaja i ugleda Rusije i njezina odnosa s drugim državama.   

Povijest ruske diplomatske odore, inače, seže u 1834. godinu kada je uvedena svečana odora s epoletama i napoleonska kapa, a takva pravila poštovala su se u ruskim diplomatskim krugovima do Oktobarske revolucije kada su diplomati počeli nositi zapadnjačka klasična odijela, iako je bilo mnoštvo kritika kako sovjetski dužnosnici ne bi smjeli nositi odijela koja podsjećaju na 'buržoaske društvene simbole'.

Tijekom Drugog svjetskog rata ponovno je uvedena posebna diplomatska odora koja uvelike podsjeća na vojnu odoru, a ona je vrlo brzo ukinuta budući je isuviše podsjećala na crnu odoru nacističkog SS-a, i to nakon što je jedan od zarobljenih njemačkih vojnika ugledavši sovjetskog veleposlanika Viktora Izraelijana salutirao s uzdignutom rukom i glasnim povikom Heil Hitler, misleći kako se radi o časniku SS-a.

Crna diplomatska odora vraćena je u uporabu 2001. godine, a visokorangirani diplomati nose je u rijetkim, obično ruskim državnim praznicima i svečanim prilikama kao što je to bilo prošlog petka kada se obilježavao Dan ruske diplomacije, odnosno dan kada je car Petar Veliki osnovao preteču ministarstva vanjskih poslova.