KRV, ZNOJ I SUZE
Što je ekonomska desnica i tko je zastupa na izborima?

Marijana Puljak, Božo Petrov i Radimir Čačić
Izvor: Pixsell / Autor: Slavko Midzor/Goran Stanzl/Marko Lukunic
'Zdrava ekonomika' koju zagovaraju te stranke, prema Švaljek, ne proizlazi nužno iz neke ekonomske teorije ili škole već se u bezbrojnim pokušajima empirijski potvrdila kao skup ekonomskih politika i mjera koje rezultiraju najpoželjnijim ekonomskim ishodima u smislu gospodarskog rasta, zaposlenosti, stabilnosti cijena ili neke druge ciljne veličine.
Koje su to ideje i stavovi po kojima se ove tri političke snage razlikuju od ostatka političke scene?
U usporedbi s ostalim političkim opcijama, ove tri najviše zagovaraju djelovanje tržišta, a najmanje su sklone državnom intervencionizmu.
Također, sve tri opcije nedvosmisleno se zalažu za politiku štednje i bolnih rezova začinjenu neugodnim reformama, jer smatraju da su proračunski deficit i visok javni dug glavna ograničenja ubrzanju gospodarskog rasta.
Pametno nudi 18 dubinskih reforma kojima se reže proračun
Najjasnija je u svojim liberalnim stavovima stranka Pametno koju predvodi splitska gradska vijećnica Marijana Puljak. Program stranke, koji su odreda pohvalili ekonomisti liberalne provenijencije, previđa 18 dubinskih reforma uz naglasak na fiskalnu odgovornost i jasnu usmjerenost na smanjenje rashodovne strane proračuna. U stranci Pametno smatraju da radikalna fiskalna konsolidacija i svođenje deficita na nulu može dovesti do smanjenja rizika i kamatnih stopa što je bolje od bilo kojeg drugog oblika državne intervencije.
Liberalima se sviđa i njihov pristup monetarnoj politici. Za razliku od većine ostalih stranaka, u stranci Pametno podržavaju dosadašnju politiku HNB-a i protive se alternativnim prijedlozima koji zagovaraju devalvaciju kune i korištenje primarne emisije za intervencije na financijskom tržištu. Također, zalažu se za jednostavniji porezni sustav, manji broj poreznih stopa i sustav koji će biti predvidljiv i pravno stabilan.
Most: Prepolovio bi svugdje broj dužnosnika
Sličan pristup smanjenju proračunskog deficita i konsolidaciji javnog duga ima i Most nezavisnih lista (Most) na čelu s metkovićkim gradonačelnikom Božom Petrovom koji se zalaže za prepolovljavanje broja državnih dužnosnika na nacionalnoj kroz smanjenje broja zastupnika u Hrvatskom saboru i reduciranje broja ministarstava. Također, predviđa i značajno reduciranje lokalnih dužnosnika kroz teritorijalni preustroj i smanjenje broja jedinica lokalne uprave i samouprave.
Za razliku od stranke Pametno, nemaju jednoznačan stav prema monetarnoj politici. Premda se načelno zalažu za neovisnost HNB-a, skloni su idejama o 'povratku monetarne suverenosti'.
Čačić i Josipović: Tržišna Hrvatska grca
Koalicija Naprijed Hrvatska – Progresivni savez koju predvode Ivo Josipović i Radimir Čačić zagovara korjenite reforme javne uprave, pravosuđa i teritorijalnog ustroja, ali je sklona i državnoj intervenciji osobito u sferi investicija. Proliberalne ekonomske ideje koalicije odražava njihov stav da 'tržišna Hrvatska grca pod teretom proračunske Hrvatske'. Stoga se zalažu za ozbiljne rezove u državnoj potrošnji. Između ostaloga, njihova reforma javne uprave, uz povećanje efikasnosti, podrazumijeva i smanjenje broja zaposlenih za tri do četiri posto, uz uvođenje rigoroznih kriterija vrednovanja rada.
Radikalne rezove napravili bi u lokalnoj upravi i samoupravi tako što bi ukinuli županije i smanjili broj profesionalno vođenih jedinica lokalne samouprave za pet puta.
U poreznoj sferi pak zagovaraju prijenos poreznog opterećenja s rada na kapital što ukazuje na sklonost i nekim lijevim idejama.