hak upozorava

Stižu važne promjene za vozače: Kazne na licu mjesta bit će veće, a naplata češća

30.04.2025 u 12:32

Bionic
Reading

U pripremi su nove izmjene i dopune Prekršajnog zakona, koje će se značajno odraziti na vozače i sve počinitelje prekršaja. Ključni cilj predloženih promjena je smanjenje broja sudskih postupaka, kao i poticanje građana na brzo i efikasno podmirenje novčanih kazni, bez ulaska u dugotrajne sudske procese

Jedna od najvažnijih novosti odnosi se na ukidanje mogućnosti plaćanja dvije trećine novčane kazne nakon što sud donese presudu kojom se okrivljenik proglašava krivim. “Ne ukida im se mogućnost prigovora protiv obaveznog prekršajnog naloga, ali ako ne uspiju, bit će financijski nepovoljnije nego je sada!”, navodi se u prijedlogu kojeg prenosi HAK revija.

Na taj način želi se destimulirati tzv. rutinsko ulaganje prigovora i korištenje sudskog postupka kao pokušaja izbjegavanja ili odgađanja kazne, a potaknuti brzo podmirenje obveza. Prema prijedlogu, počinitelji prekršaja, uključujući prometne, bit će financijski motivirani da kazne plate odmah, jer će u suprotnom riskirati plaćanje punog iznosa nakon sudske presude, bez ikakvih olakšica.

Povećanje maksimalnog iznosa kazne

Osim toga, predložene su i promjene koje uključuju povećanje novčanih kazni te proširenje mogućnosti za njihovu naplatu izravno na mjestu počinjenja prekršaja. Tako bi se maksimalni iznos kazne za koju se može izdati obavezni prekršajni nalog povećao sa sadašnjih 663,61 eura na 1.000,00 eura. Time bi se omogućila jednostavnija i brža obrada većeg broja prekršaja bez potrebe za sudskim postupkom.

Dodatno, predviđa se povećanje iznosa kazne koja se može naplatiti odmah na licu mjesta – s 265,45 eura na 380,00 eura. Ovo povećanje odnosi se na fizičke osobe, ali i odgovorne osobe unutar pravnih osoba. “Plati odmah, povoljnije je, jeftinije će biti u konačnici”, stoji u obrazloženju prijedloga.

U skladu sa širim trendovima digitalizacije javne uprave, predložene zakonske izmjene uključuju i obvezno uvođenje elektroničke komunikacije u prekršajnim postupcima. “E-komunikacija” će postati obavezna za državna tijela, lokalne i regionalne jedinice samouprave u ulozi tužitelja, državno odvjetništvo, odvjetnike, sudske vještake, sudske tumače, kao i za pravne osobe koje djeluju kao tužitelji. Svi će oni biti dužni koristiti elektronički sustav za dostavu podnesaka i dokumenata sudu, a ista pravila vrijede i za sudsku komunikaciju prema njima.

Pravo na pristup sudu ostaje

Za fizičke osobe koje nisu obveznici e-komunikacije – uključujući okrivljenike i oštećenike – postoji mogućnost dobrovoljnog uključivanja u sustav tijekom trajanja postupka. U slučaju da to ne prihvate, i dalje će imati mogućnost slanja podnesaka u klasičnom obliku, kao i do sada.

Važno je naglasiti da, unatoč strožim mjerama i ukidanju popusta nakon sudske presude, pravo na prigovor protiv obaveznog prekršajnog naloga ostaje nepromijenjeno. Okrivljenici zadržavaju pravo na pristup sudu kroz mogućnost podnošenja prigovora na obavezni prekršajni nalog, zaključuje HAK revija.