stanje u brodogradilištu

Splitski SDP: Sablasnu tišinu strojeva prati još gora tišina splitske politike

22.04.2022 u 18:18

Bionic
Reading

Gradski vijećnik i tajnik splitskog SDP-a Davor Matijević upozorio je u petak na stanje u brodogradilištu te je zamjerio splitskoj politici što to prešućuje i što prešućuje zaustavljanje proizvodnje u tom brodogradilištu

"Sablasnu tišinu strojeva prati još gora tišina splitske politike", istaknuo je Matijević u priopćenju.

Po njegovim riječima, pola radnika splitskog brodogradilišta nije dobilo plaće za svoj rad, a zadnju plaću u cijelosti su dobili u siječnju.

"U 90 godina, koliko je duga povijest brodogradilišta u Splitu, proizvodnja nikada nije bila zaustavljena, a danas je zaustavljena", istaknuo je Matijević i dodao kako se o sudbini gotovo 2000 radnika splitskog škvera neće čuti ničije izjave, a neće biti čak ni prepucavanja ni prebacivanja.

"Nitko u gradu ne mari za ovim. Ova situacija prolazi mimo Grada, Gradskog vijeća i Županije kao da se radi o radnicima brodogradilišta u Gdanjsku, a ne u Splitu", istaknuo je Matijević i dodao kako ti ljudi, mahom naši sugrađani, ne primaju plaću i ostaju bez posla, što je tema o kojoj bi se trebalo pričati.

Podsjetio je kako se pošle godine slično dogodilo u Trogiru, gdje radnici u brodogradilištu nisu primili plaću više mjeseci.

Tamošnja gradska vlast, napomenuo je Matijević, sazvala je tematsku sjednicu na kojoj su bili i predstavnici radnika, vlasnik i predstavnici uprave te predstavnici Ministarstva gospodarstva.

Vlast i oporba su bili ujedinjeni po ovom pitanju, a radnicima s prebivalištem u Trogiru koji nisu primili tri ili više plaća isplaćena je jednokratna naknada u iznosu od 3000 kuna.

"Ako postoji jedna tema oko koje bi se ovako podijeljena i nefunkcionalna splitska politika mogla i trebala ujediniti i poslati jaku poruku, to je definitivno splitski škver", poručio je Matijević.

Brodosplit je krajem ožujka izvijestio da je prekinuo proizvodnju nakon što mu je blokirano 60 milijuna eura zbog financiranja gradnje dvaju brodova novcem VTB Europe, banke u ruskom vlasništvu sa sjedištem u Frankfurtu, koja je pod restrikcijama zbog rata u Ukrajini.