koronavirus

Šostar zbunjen manjim brojem novozaraženih, ali upozorava: Vrhunac epidemije tek stiže u drugoj polovici studenog!

27.10.2020 u 09:45

Bionic
Reading

Brojka oboljelih danas će biti mnogo manja nego što je bila jučer, praktički prepolovljena. Ni meni to nije jasno - nije stvar u testiranjima, mi smo jučer obavili 1240 testiranja i prešli smo 90.000 testiranih u NZJZ. Brojke padaju, očito su se počeli polako, ali sigurno sugrađani pridržavati mjera, rekao je u Studiju 4 Zvonimir Šostar ravnatelj Nastavnog Zavoda za javno zdravstvo "Andrija Štampar".

Na pitanje idemo li prema vrhuncu, rekao je kako je sada to vrlo teško prognozirati jer svi relevantni čimbenici i vrhunski znanstvenici prognoziraju da bi vrhunac mogao biti u drugoj polovici studenog.

'Vidjet ćemo. Situacija je ozbiljna i moramo se ozbiljno pridržavati mjera. Kada sve skupa gledamo, čekamo što će država ili grad učiniti za nas. Do kraja tjedna ćemo pokrenuti kampanju da vidimo što stanovnici Zagreba mogu učiniti sami za sebe', rekao je Šostar u razgovoru za HRT.

Promovirat će, pojasnio je, boravak u prirodi, zdravu prehranu za podizanje imuniteta koja će biti dostupna svima - nutricionisti već rade na tome, a na webu će se to zvati "imuno-kuhinja". Šostar kaže i kako sami trebamo raditi na sebi, ne samo čekati hoće li nas virus zahvatiti.

'Po tjelesnoj aktivnosti smo na samom začelju EU-a i ljude žele izvesti van', rekao je. Minimalno koristimo, dodao je, prirodne resurse u gradu Zagrebu.

Dio stručnjaka kritizirao je Šostara kada je prošli tjedan najavio velike brojke, njegove procjene su bile prilično točne. Tada je rekao da imaju više od 8.000 kontakata od kojih bi 25-30 posto moglo biti pozitivno na koronavirus, nije rekao da će to biti u jednom danu. Za velike brojke u Zagrebu kaže da su 'daleko iznad onoga što je mogao sanjati u najcrnjim snovima'. Pojasnio je kako nije točno da je rekao da će u jednome danu biti oko 2.500 zaraženih, već da će se od ovih 8.000 kontakata vrlo brzo pozitivirati oko 2.500 pozitivnih, što se pokazalo točnim.

Osvrnuo se na situaciju u zagrebačkim bolnicama, nije siguran u točnu popunjenost bolnica. Siguran je da svi daju sve od sebe kako bi liječili sve bolesnike.

'Ono što nam prijeti je povećana smrtnost od drugih bolesti. Liječnici daju sve od sebe kako bi održali sustav. I uspijevaju u tome', kazao je.

Komentirao je i 500 pripremljenih kreveta u zagrebačkoj Areni.

  • +2
Testiranje na koronavirus na parkiralištu Velesajma Izvor: tportal.hr / Autor: Matej Grgić

'Bojim se da kada dođe do skoka, a došlo je već u Zagrebu na stariju populaciju (...) ni ovi kapaciteti nam neće biti dovoljni. Starije morate zaštititi - pravilo je da ako je starija osoba pozitivna na COVID-19, iako i s minornim simptomima, mora biti hospitalizirana', dodao je.

Za "Arenu" smatra da je bolja opcija od šatora, pogotovo sada kada kreće hladnije vrijeme - tada smještaj u šatorima neće biti adekvatan.

O povlačenju umirovljenih zdravstvenih djelatnika, iako i oni pripadaju starijoj populaciji i rizičnijoj skupini, rekao je kako je u Italiji najveći broj smrtnih slučajeva među zdravstvenim djelatnicima upravo oni koji su bili mobilizirani i došli raditi u bolnice s pozitivnim pacijentima.

Dodaje kako je svaka pomoć dobrodošla - jučer su zaposlili 6 novih kolega koji će raditi s epidemiolozima, dobili su 6 liječnika iz Doma zdravlja Centar i iz Doma zdravlja Zapad za koje procjenjuje da će, nakon edukacije, imati dovoljno kadra da se 'mogu hrvati s ovom epidemijom'. Osvrnuo se na nove mjere, kaže da je Slovenija uvela stroge mjere kada im je jako skočio broj zaraženih, mi se još uvijek uspijevamo hrvati s COVID-19 i vjeruje da ćemo u tome uspjeti. Očekuje suradnju obiteljskih liječnika da preuzmu svoje bolesnike i njihove kontakte jer NZJZ ima veliki zaostatak - više od 1800 bolesnika čeka obradu.