KOLEKTIVNI HUMANITARNI AZIL

Snowden napokon našao utočište?

09.07.2013 u 19:38

Bionic
Reading

Bivši suradnik CIA-e Edward Snowden prihvatio je ponudu Venezuele da ode u azil u tu zemlju, objavio je 'visoki ruski dužnosnik na Twitteru', prenosi agencija AFP

Potvrde ove informacije još nema, a samo nekoliko sati ranije predsjednik Venezuele Nicolas Maduro pozvao je Snowdena da odluči želi li doletjeti u Caracas.

'Primili smo pismo sa zahtjevom za azil. Snowden će morati odlučiti kada će letjeti – ako odluči na kraju opće doći ovdje', rekao je Maduro novinarima u Predsjedničkoj palači, prenio je AFP.

Proteklog vikenda, ljevičarski lideri Venezuele, Nikarague i Bolivije ponudili su azil Snowdenu, koji se već dva tjedna nalazi – kako se vjeruje – u tranzitnom dijelu moskovskog aerodroma Šeremetjevo, gdje čeka da mu netko osigura utočište.

U međuvremenu, kako prenose elektronski mediji, Vrhovni sud Irske odbacio je američki nalog za uhićenje Snowdena u slučaju da sleti na irsko tlo – navodeći da je zahtjev, koji je u petak predalo veleposlanstvo SAD-a u Dublinu, morao biti odbačen jer nije precizirano gdje su počinjeni prekršaji koji mu se stavljaju na teret.

'Rekli smo tom mladiću: 'Goni te imperij, dođi ovdje!' rekao je Maduro misleći na SAD.

Ponude tri latinoameričke zemlje Snowdenu Maduro je nazvao 'kolektivnim humanitarnim političkim azilom'.

No Maduro je objasnio da do sada nije bilo kontakata sa Snowdenom, kojeg nitko zapravo nije vidio još od 23. lipnja, kada je iz Hong Konga doletio u Moskvu.

'Ne, nisam još razgovarao sa Snowdenom, ali volio bih', rekao je predsjednik Venezuele.

Snowden je podnio zahtjev za azil u 27 zemalja, ali 30-godišnji bivši suradnik američke supertajne Nacionalne sigurnosne agencije (NSA) zasad je dobio samo podršku trojice latinoameričkih lidera.

Nekoliko europskih zemalja odbacilo je njegov zahtjev.

Nikaraguansko veleposlanstvo u Moskvi potvrdilo je u ponedeljak da je primilo Snowdenov zahtjev za azil, ali i istaknulo da još nije imalo kontakte s Amerikancem koji je otkrio tajni program PRISM, kojim vlasti njegove zemlje nadziru širom svijeta – uključujući prve saveznike SAD-a, Europsku uniju.

Predsjednik Nikarague Danijel Ortega istaknuo je u petak da je spreman poželjeti dobrodošlicu Snowdenu, 'ako to okolnosti dopuste'.

Kuba, glavna tranzitna tačka na putu od Rusije prema Latinskoj Americi, podržala je za vikend stavove Venezuele, Bolivije i Nikarague, iako predsjednik Raul Castro nije ni nagovijestio da bi Kuba mogla pružiti utočište Snowdenu.

Jedini let za koji je Snowden bio prijavljen bio je Aeroflotov za Havanu – ali na tom 12-satnom letu nije bilo slavnog bjegunca.

Glasnogovornik State Departmenta upozorio je ranije da će svako omogućavanje tranzita, pružanje gostoprimstva i eventualno pružanje azila Snowdenu imati posljedice po bilateralne odnose s Washingtonom.

AFP primjećuje da, iako Maduro nastavlja ljevičarsku politiku svog prethodnika, pokojnog Huga Chaveza, postupci njegove administracije govore o ponovnom zbližavanju s Washingtonom.

Dvije zemlje nisu razmijenile veleposlanike od 2010. godine.

SAD je glavni kupac proizvoda ključne venezuelanske industrije i dnevno uveze 900.000 barela sirove nafte pa analitičari upozoravaju da bi gostoprimstvo Snowdenu moglo biti ekonomski štetno.