TAJNO GLASOVANJE

Smijenjen gradonačelnik Beograda Dragan Đilas

24.09.2013 u 18:25

Bionic
Reading

Skupština Beograda u utorak je tajnim glasovanjem smijenila gradonačelnika Dragana Đilasa, inače predsjednika Demokratske stranke (DS), najveće oporbene stranke u Srbiji.

Za Đilasovu smjenu glasovalo je 60 zastupnika, nitko nije bio protiv, a preostali vijećnici nisu glasovali. Zahtjev za smjenu u ponedjeljak su službeno predali zastupnici naprednjaka (SNS) i Demokratske stranke Srbije (DSS), a kako su ranije potvrdili, za smjenu su većinu glasova osigurali zastupnici SNS-a vicepremijera Aleksandra Vučića, socijalisti (SPS) premijera Ivice Dačića i njihovi koalicijski parneri - Jedinstvena Srbija (JS) i stranka umirovljenika PUPS, te oporbeni DSS Vojislava Koštunice.

Đilas je ranije danas ocijenio da njegova smjena nema veze s postignutim rezultatima gradske vlasti, već da je na sceni politički odgovor koji pokazuje da zemlja "polako klizi u diktaturu i jednostranački sustav".

"Jasno je da moja smjena nema veze s onim što smo napravili u ovih pet godina, to je politički odgovor na ono što sam govorio u proteklom periodu, a to je da zemlja polako klizi u diktaturu i jednostranački sustav", rekao je Đilas novinarima u gradskom parlamentu i najavio da će se, kad budu raspisani izbori, ponovno kandidirati.

Đilas je nakon višesatne rasprave i smjene istaknuo da su na današnji dan prije 13 godina održani izbori na kojima je "demokratska Srbija pobijedila onu koju su predstavljali Slobodan MIlošević, Vojislav Šešelj, Tomislav Nikolić i Aleksandar Vučić" i dodao: "Na današnji dan mijenjate izbornu volju građana i smjenjujete me s mjesta gradonačelnika".

Među obrazloženjima za smjenu Đilasovi protivnici ustvrdili su kako on "više nema povjerenje Beograđana", te da je su dugovi grada veći nego što se službeno tvrdi. Đilasu je zamjereno što se zauzima za projekt beogradskog metroa, što je ustrajao na gradnji skupog mosta preko Save na Adi Ciganliji, na preuređenju Bulevara kralja Aleksandra, te da "u Beogradu vladaju ekipe, a ne institucije".

Naprednjaci su, među ostalim, istaknuli da je "ugrožen razvoj grada i njegovo svakodnevno funkcioniranje", a od Đilasa zatražili su da "objasni kako je stvorio tvrtku" "Direct media", koju je dan prije smjene prodao jednom bugarskom biznismenu.

Šef zastupničke skupine DS-a i nekadašnji ministar financija Božidar Đelić uzvratio je da se smjenom Dragana Đilasa "Beograd uvodi u izvanredno stanje", i optužio oporbu u gradskom parlamentu da "obmanjuje javnost imaginarnim ciframa" utrošenim za infrastrukturne i ostale projekte u glavnom gradu.

Također, Đelić je naglasio da su zastupnici umirovljenika (PUPS) "ucijenjeni kako bi poduprli smjenu".

Smjenom Đilasa su, inače, ostvarene već mjesecima najavljivane namjere dužnosnika vodeće stranke vladajuće koalicije u Srbiji, Srpske napredne stranke (SNS) vicepremijera Aleksandara Vučića, da će srušiti s vlasti gradonačelnika Beograda.

Izglasano nepovjerenje gradonačelniku Beograda istodobno znači i pad gradske vlade, a za izbor novog gradonačelnika aktualni saziv Skupštine ima 30 dana.

Ukoliko u tom roku ne bude sazvana nova sjednica gradskog parlamenta i ne bude izabran novi gradonačelnik, uvodi se privremena uprava koju imenuje vlada Srbije, odnosno privremeno vijeće od pet članova koje upravlja gradom. To vijeće obnašat će funkciju gradonačelnika dva mjeseca, nakon čega se raspisuju izbori.