POVRATAK KUĆI

Slovenci po prvi put uspjeli dobrovoljno vratiti migrante

26.02.2016 u 11:32

Bionic
Reading

Po prvi put od početka migrantske krize Slovenija je uspjela vratiti manju skupinu migranata u zemlje iz kojih su došli, a riječ je o sedam Iračana i Irancu, koje je prije dva tjedna odbila primiti Austrija pa su boravili u izbjegličkom centru u Postojni, potvrdila je u petak slovenska policija

'Potpisali su izjavu da se žele što prije dobrovoljno vratiti u matičnu državu jer njihova očekivanja nisu bila ispunjena', kazala je za dnevnik Žurnal glasnogovornica slovenske policije Vesna Drole nakon što su se migranti ukrcali u zrakoplov za Tursku

Slovensko ministarstvo vanjskih poslova ocjenjuje da će u sljedeće dvije godine na odlazak iz Slovenije dobrovoljno pristati između 40 i 60 migranata, a računaju da će ih više od polovice poslati u zemlje jugoistočne Europe te ostale u azijske ili afričke države iz kojih su došli.

Program dobrovoljne repatrijacije migranata vodi Međunarodna organizacija za migracije (IMO), a za programe repatrijacije ili integracije migranata ove godine u Sloveniji izdvojeno je 100.000 eura, od čega su 75 posto europska sredstva.

Od početka ove godine kroz Sloveniju je prošlo 96.586 migranata i izbjeglica. Trenutno ih je u izbjegličkim centrima zbog strože kontrole ulazaka balkanskom rutom u Sloveniji samo petstotinjak, a oko sto ih je u Sloveniji zatražilo azil.

U zadnja dva tjedna Austrija je u Sloveniju vratila više stotina migranata, ali postoji problem njihova smještaja.

Razlog je nespremnost lokalnih zajednica da prime migrante na dulje vrijeme, unatoč pozivima premijera Mire Cerara na tolerantnost i ljudsku solidarnost u neriješenoj europskoj migracijskoj krizi.

S druge strane, njegova je vlada u parlamentarnu proceduru dala prijedlog zakona o međunarodnoj zaštiti koji praktično onemogućava da izbjeglice u Sloveniji zatraže azil, pišu u petak slovenski mediji.

'Ako se prihvati taj zakon, u Sloveniji će moći zatražiti azil samo oni koji se spuste padobranom', kazao je sarkastično anonimni nevladin izvor za ljubljanski list Dnevnik

Zakon predviđa da izbjeglice u Sloveniji neće imati pravo na traženje azila ako su u nju ušli iz neke druge članice Europske unije, a sve četiri države u njenom susjedstvu su članice EU-a.