OD 1. SRPNJA

Sada je i službeno: Hrvati mogu raditi u Njemačkoj

17.06.2015 u 13:51

Bionic
Reading

Hrvatski državljani od 1. srpnja mogu i službeno tražiti zaposlenje na njemačkom tržištu rada, potvrđeno je iz kabineta Angele Merkel

Na stranicama njemačke vlade stoji da je vlada izvijestila Europsku komisiju o tome da više ne ograničava zapošljavanje u Njemačkoj za hrvatske građane, a ukinuta su i dosadašnja ograničenja za pojedine skupine hrvatskih poduzetnika koji u jednoj od najvećih svjetskih ekonomskih sila žele pokrenuti posao.

Kabinet Angele Merkel podsjeća kako je do 2014, dok su mjere ograničenja tržišta rada još bile na snazi, u Njemačkoj zaposleno 93 tisuće mladih iz Hrvatske. Oni prije svega rade u sektoru građevine, zdravstva i socijale, a njemačka vlada procjenjuje da će ukidanjem ograničenja, godišnje uvesti 10 tisuća novih radnika iz Hrvatske.

Od 1. srpnja i hrvatske tvrtke iz područja građevine, čišćenja i uređenja interijera mogu bez ograničenja dovoditi djelatnike u Njemačku te osnivati podružnice u toj zemlji.

Njemačka vlada zaključuje da omogućavanjem zapošljavanja Hrvata u Njemačkoj želi poslati poruku da je tržište rada unutar EU jednako za sve, a ta mjera koristit će i hrvatskom gospodarstvu, jer će se dio zarađenog novca putem obitelji zaposlenih vraćati i u hrvatski proračun.

Njemačka savezna ministrica rada i socijalnih poslova Andrea Nahles tim je povodom izjavila: 'Radujem se što današnjom odlukom hrvatskim građankama i građanima možemo omogućiti punu slobodu kretanja radnika. Pravo da možemo raditi i gospodarski djelovati u nekoj drugoj članici Europske unije neprocjenjiva je prednost Europske unije. Zahvaljujući olakšicama u pristupu tržištu rada koje smo već primjenjivali u posljednje dvije godine, danas u Njemačkoj radi i ima socijalno osiguranje oko 93.000 građana i građanki iz Hrvatske, i to prije svega u zdravstvu, socijalnoj skrbi i prerađivačkoj djelatnosti. To je Europa u praksi! A s jedinstvenom minimalnom plaćom konačno možemo spriječiti dampinško smanjivanje plaća u slobodnom kretanju radnika'.