ODGOVARAJU EUROPI

Rusija se osvećuje zbog sankcija: Na crnu listu stavili njemačkog giganta

01.07.2025 u 10:08

Bionic
Reading

Ruska vlada stavila je njemačkog proizvođača gospodarskih vozila Daimler Truck na službenu listu sankcioniranih zapadnih tvrtki

Uredba je donesena u petak, ali je prema pisanju njemačkih medija objavljena tek u ponedjeljak. Ova odluka dio je ruskog odgovora na zapadne sankcije uvedene nakon početka agresije na Ukrajinu 2022. godine. Prema informacijama iz ruskih državnih novina Rossijskaja gazeta, razlog za uvrštavanje Daimler Trucka na crnu listu mogla bi biti navodna isporuka kamiona ukrajinskoj vojsci. Iako službeni razlog nije naveden, nagađa se da se radi upravo o tome prenosi Fenix-magazin.de.

Uvrštenje na sankcijsku listu znači da je svaka trgovina s tom tvrtkom zabranjena, a sve financijske obveze prema njoj postaju ništavne. Trenutno nije poznato kakve će konkretne posljedice ova odluka imati za Daimler Truck, a iz njega se do ponedjeljka navečer nitko nije službeno oglasio o tom pitanju. Tvrtka je nakon početka rata obustavila poslovanje u Rusiji, a svoj 15-postotni udio u ruskom proizvođaču kamiona Kamaz, koji također proizvodi vojna vozila, uspjela je prodati tek 2024. godine. Iznos te transakcije nije poznat.

EU produljio sankcije protiv Rusije za daljnjih 6 mjeseci

Podsjetimo da je Vijeće EU-a u ponedjeljak i formalno produljilo sektorske sankcije Rusiji za daljnjih šest mjeseci, nakon što su čelnici država članica na samitu prošli tjedan postigli suglasnost o tome. Krajnji rok za produljenje sektorskih sankcija je 31. srpnja.

Sankcije EU-a moraju se obnavljati svakih šest mjeseci, a njihovo produljenje mjesec dana prije isteka roka predstavlja veliko olakšanje jer se strahovalo da bi Mađarska mogla otezati s time do zadnjeg dana. Dvije su skupine sankcija: sektorske, poput zabrane izvoza raznih proizvoda u Rusiju, te popis osoba i poduzeća kojima je zabranjen ulazak u Uniju i zamrznuta im je imovina. Sektorske sankcije obnavljaju se u siječnju i srpnju, a popis osoba i poduzeća u ožujku i rujnu.

Europska unija uvela je ekonomske sankcije protiv Rusije 2014., a od početka sveobuhvatne agresije na Ukrajinu u veljači 2022. one su znatno proširene. Do sada je doneseno 17 paketa sankcija te se sastoje od širokog spektra sektorskih mjera, uključujući ograničenja za trgovinu, financije, energiju, tehnologiju, robu dvojne namjene, transport, industriju i luksuznu robu. Sankcije uključuju i zabranu uvoza ili tranzita sirove nafte i određenih naftnih derivata iz Rusije u EU te isključivanje nekoliko ruskih banaka iz sustava SWIFT.

Države članice EU-a trenutačno nastoje postići dogovor oko 18. paketa sankcija, kojemu se opiru Mađarska i Slovačka. Te dvije zemlje traže da im se omogući da i dalje kupuju plin i naftu iz Rusije. Komisija je nedavno predložila da se EU definitivno riješi ovisnosti o ruskim fosilnim gorivima do kraja 2027.