povijest napetosti

O čemu se tu zapravo radi, gdje su korijeni sukoba Rusije i Ukrajine?

24.02.2022 u 09:12

Bionic
Reading

Korijeni sukoba između Rusije i Ukrajine su duboki. O čemu se tu zapravo radi? Moskva se očito nikako ne želi pomiriti s neovisnošću Kijeva

Priča o napetostima između Rusije i Ukrajine jako je duga, ona seže sve do srednjeg vijeka. Ove dvije zemlje imaju zajedničke korijene u istočnoslavenskoj državi Kijevski Rus, i zato ruski predsjednik Vladimir Putin danas često i rado govori o 'jednom narodu'. U stvarnosti su se putevi dviju nacija tijekom proteklih stoljeća razišli, nastale su dvije kulture, dva jezika – dosta srodna, ali ipak različita.

Dok se Rusija na jednoj strani politički razvijala u smjeru carstva, Ukrajina nije nikako uspijevala izgraditi vlastitu državu. U 17. stoljeću veći dijelovi današnje Ukrajine postali dio ruskog imperija. Nakon njegovog raspada 1917. Ukrajina je kratko vrijeme bila neovisna, nakon čega ju je sovjetska Rusija vojno osvojila i pripojila, piše Deutsche Welle.

Razlaz u 90-im godinama

U prosincu 1991. Ukrajina je, s Rusijom i Bjelorusijom, bila jedna od tri sestrinske republike koje su 'blagoslovile' raspad Sovjetskog Saveza. Moskva je htjela zadržati utjecaj u susjedstvu, a kao instrument za ostvarenje tog cilja vidjela je formiranje Zajednice neovisnih država. Kremlj je bio uvjeren da susjedne zemlje može tješnje vezati uz Moskvu i uz pomoć jeftinog plina. Ali u stvarnosti se dogodilo nešto sasvim drugo. Dok su Rusija i Bjelorusija formirale tijesno savezništvo, Ukrajina je sve češće usmjeravala pogled prema zapadu.

To je iritiralo Kremlj, ali u 90-im godinama prošlog stoljeća ipak nije došlo do konflikta. Moskva je ostavljala opušten dojam zato što Zapad nije htio integrirati Ukrajinu. Rusija je pak bila ekonomski u krizi, do grla u ratu u Čečeniji. Potpisivanjem Velikog ugovora 1997. Moskva je priznala ukrajinske granice, uključujući poluotok Krim, na kojem većinu stanovništva čine etnički Rusi.

Prve pukotine u postsovjetskom prijateljstvu

Tijekom predsjedničkog mandata Vladimira Putina dogodila se prva velika diplomatska kriza između Moskve i Kijeva. U jesen 2003. Rusija je na području Kerčkih vrata iznenađujuće počela graditi nasip u smjeru ukrajinskog otoka Kosa Tuzla. Kijev je u tom potezu vidio pokušaj redefiniranja granica. Konflikt se intenzivirao, ali je riješen nakon osobnog susreta dvojice predsjednika. Gradnja je prekinuta, no deklarirano prijateljstvo dviju zemalja dobilo je i prve pukotine.

  • +3
Posljedice ruskog bombardiranja u Ukrajini Izvor: Profimedia / Autor: Daniel LEAL / AFP / Profimedia

Na predsjedničkim izborima u Ukrajini 2004. Rusija je snažno podržavala proruskog kandidata Viktora Janukoviča. No 'narančasta revolucija' spriječila je njegovu (lažiranu) pobjedu, na izborima je trijumfirao prozapadni političar Viktor Juščenko. Tijekom njegovog mandata Rusija je u dva navrata 'zavrnula slavinu' i prekinula dotok plina u Ukrajinu – bilo je to 2006. i 2009. Tada je bio prekinut i tranzit plina prema Europskoj uniji.

Godine 2008. tadašnji američki predsjednik George Bush pokušao je 'uvesti' Ukrajinu i Gruziju u NATO, odnosno primiti te dvije zemlje u službeni program za pripremu punopravnog članstva. Putin je protestirao protiv te ideje. Moskva je tada jasno poručila da nije spremna u potpunosti prihvatiti neovisnost Ukrajine. Njemačka i Francuska spriječile su realizaciju Busheve ideje. Na NATO-ovom samitu u Bukureštu Ukrajini i Gruziji obećana je doduše perspektiva članstva, ali bez ikakvih konkretnih datuma.

Ukrajina uvodi izvanredno stanje Izvor: Licencirane fotografije / Autor: BBC

Kako stvari oko brzog ulaska u NATO nisu funkcionirale, Ukrajina se pokušala povezati sa Zapadom i uz pomoć Sporazuma o približavanju Europskoj uniji. U ljeto 2013., samo nekoliko mjeseci prije potpisivanja tog dokumenta, Moskva je izvršila ogroman ekonomski pritisak na Kijev i blokirala je uvoz robe iz Ukrajine. U kontekstu tog poteza Moskve, vlada tadašnjeg ukrajinskog predsjednika Janukoviča, koji je pobijedio na izborima 2010., stavila je na 'led' već pripremljeni sporazum s EU-om. Janukovič je tako isprovocirao oporbene prosvjede, koji su na koncu u veljači 2014. doveli do njegovog bijega u Rusiju.

Aneksija Krima

Kremlj je iskoristio vakuum moći u Kijevu i u ožujku 2014. anketirao Krim. Bio je to početak nikad proglašenog rata. Istovremeno su ruske paravojne snage počele mobilizirati ljude za pokretanje ustanka u Donbasu, regiji na istoku Ukrajine poznatoj po velikim rudnicima ugljena. Proglašene su 'narodne republike' u Donjecku i Luhansku. Na njihovom čelu bili su – Rusi. Vlada u Kijevu čekala je sve do završetka predsjedničkih izbora 2014. prije nego što je pokrenula veliku vojnu ofenzivu, koju je tada nazvala 'antiterorističkom operacijom'.

Izvor: Društvene mreže

U lipnju 2015. upravo izabrani ukrajinski predsjednik Petro Porošenko prvi put susreo se s Putinom – i to uz njemačko-francusko posredovanje. Bilo je to na svečanosti povodom 70. obljetnice Dana D u Normandiji. I tako je rođen takozvani normandijski format. Ukrajinska vojska tada je uspjela potisnuti separatiste, ali koncem kolovoza se, po ukrajinskim navodima, Rusija uključila u vojni konflikt. Moskva to demantira. Ukrajinske jedinice doživjele su poraz kod Ilovajska, gradića istočno od Donjecka – bila je to prekretnica. Rat na širokoj fronti okončan je u rujnu potpisivanjem primirja u Minsku.

Rovovski rat u Donbasu

Nakon toga počeo je rovovski rat koji traje do današnjih dana. Početkom 2015. separatisti su ponovno pokrenuli ofenzivu, u kojoj je po navodima iz Kijeva sudjelovala i ruska vojska, ali bez službenih oznaka. Moskva i to demantira. Ukrajinske oružane snage pretrpjele su još jedan poraz, ovaj put kod strateški važnog grada Debalceva, iz kojeg su doslovno morale pobjeći. Uz posredovanja Zapada, tada je potpisan Minsk-2, sporazum koji je do danas temelj svih mirovnih napora, ali i sporazum koji nikada nije realiziran u praksi.

  • +7
Podzemna željeznica u Kijevu Izvor: Profimedia/AFP / Autor: EyePress via AFP

Tračak nade ukazao se u jesen 2019. Tada su se trupe obiju sukobljenih strana na nekim točkama povukle s linije razdvajanja. No nakon 'normandijskog sastanka' u Parizu u prosincu 2019. više nije održan nijedan novi sastanak u tom formatu. Putin se do daljnjega ne želi osobno susresti s ukrajinskim predsjednikom Volodimirom Zelenskijem, zato što on, kako tvrdi Moskva, ne ispunjava ono što je dogovoreno sporazumom iz Minska. Od prosinca 2021. ruski predsjednik Putin od SAD-a otvoreno zahtijeva da Ukrajina nikada ne smije postati članica NATO-a, odnosno da Kijev ne smije dobiti nikakvu vojnu pomoć Zapada. NATO je te zahtjeve – odbacio.