UKRAJINCI SE POVLAČE

Rusi spremni zadati konačan udarac: Obrana dva ključna grada popušta

18.07.2025 u 19:15

Bionic
Reading

Prema podacima ruskog neovisnog portala Meduza, ruske snage ostvarile su značajan teritorijalni prodor između gradova Pokrovsk i Konstantinovka, sjeverno od Donjecka. Operacije su koncentrirane oko akumulacijskog jezera Kleban-Bik, južno od Torecka. Ukrajinske snage povlače se iz predgrađa, a obrana grada je oslabljena prodorima s više pravaca

U Torcu su ukrajinske postrojbe još kontrolirale zapadna predgrađa Ščerbinkovku i Petrovku, no ruski prodor iz smjera Aleksandro-Kalinova dodatno je destabilizirao obranu. Početkom srpnja ruske postrojbe ušle su u Aleksandro-Kalinovo i prišle prometnici koja vodi od Torecka uz zapadnu obalu Kleban-Bika prema Konstantinovki – jednom od ključnih pravaca opskrbe ukrajinskog garnizona.

Ruske snage u središtu Petrovke

Ruska vojska probila se u središte Petrovke, dok je sudbina ukrajinskog garnizona u Ščerbinkovki, južno od tog naselja, nepoznata. Moguće je da su se jedinice povukle prema sjeveru. Istovremeno, pod ruskim napadima na istočnom krilu (Dilijevka), ukrajinske postrojbe povukle su se i iz sjevernih dijelova aglomeracije Torecka. U sljedećim danima očekuje se potpuni ukrajinski uzmak na sjevernu obalu akumulacije Kleban-Bik i početak bitke za Konstantinovku, piše Meduza.

Konstantinovka pod sve većim pritiskom

Prema izvještaju, ruske snage bi već do jeseni mogle istovremeno prići istočnim, južnim i zapadnim prilazima Konstantinovki. Time bi grad, ključan za logistiku i obranu sjevernog Donbasa, mogao biti opkoljen i izoliran. Pristupi dolaze iz smjera Časiv Jara, s istočne obale akumulacije i iz pravca naselja Jablonovka.

Promjena smjera napada na Pokrovskom pravcu

Iako je početni ruski prodor južno od Pokrovska bio usmjeren prema Konstantinovki, posljednjih tjedana fokus se preusmjerio prema zapadu. Ruske postrojbe ušle su u satelitsko naselje Novoekonomične, a potom zauzele nekoliko sela sjeverno od njega i prešle rijeku Kazjonij Torec. Približile su se mjestu Rodinske na prometnici Pokrovsk–Dobropillja, posljednjem važnijem pravcu za opskrbu Pokrovske aglomeracije.

U slučaju pada Rodinskog, Pokrovsk bi bio odsječen od Kramatorska i Slavjanska, čime bi se ukrajinskoj obrani u Donbasu zadalo strateški bolan udarac.

Neizvjesna sudbina Pokrovska

Ukrajinski vojnici u Pokrovsku
  • Ukrajinski vojnici u Pokrovsku
  • Ukrajinski vojnici u Pokrovsku
  • Ukrajinski vojnici u Pokrovsku
  • Ukrajinski vojnici u Pokrovsku
  • Ukrajinski vojnici u Pokrovsku
    +2
Ukrajinski vojnici u Pokrovsku Izvor: Profimedia / Autor: AA/ABACA / Abaca Press / Profimedia

Još nije jasno planira li ruska vojska izravan napad na Pokrovsk ili će pokušati njegovo okruženje. Prošle je godine slična situacija završila skretanjem ruske ofenzive na jug, čime su zauzeti Ugljedar, Kurašovo i Velika Novosilka s okolicom.

U ovom trenutku, ruska grupacija „Vostok“ pokušava osigurati mostobran preko rijeke Volčje kod mjesta Dačne, a potom pokrenuti napad na Novopavlovku u Dnjepropetrovskoj oblasti, s ciljem otvaranja pravca prema sjeveru i povezivanjem s operacijama oko Pokrovska.

Sukobi i u Sumskoj oblasti

Na sjeveru Ukrajine nastavljaju se borbe u Sumskoj oblasti. Ukrajinske snage izvode protunapade s ciljem potiskivanja ruskih postrojbi prema granici. Početkom srpnja probile su se u selo Andrejevka u središtu fronte, a potom i u Kondratovku na zapadnom krilu. No ruske zračne snage pojačano djeluju protiv ukrajinskih napada, koristeći precizne klizeće bombe.

Istovremeno, na istočnom krilu Sumske fronte ruske su snage zauzele veći dio naselja Junakovka i pokušavaju napredovati prema Hotenju, što bi dodatno destabiliziralo ukrajinsku obranu na zapadu.