'Molim vas da ne budete nervozni i da me ne prekidate', više puta izgovorio je gradonačelnik Splita Ivica Puljak u jutrošnjem radijskom sučeljavanju s protukandidatom Tomislavom Šutom. 'Gradonačelniče, smirite se', više puta uzvratio mu je Šuta
Jedan od njihovih brojnih duela uoči drugog kruga izbora obilježen je popriličnom suzdržanošću, makar su obojici glasovi povremeno zadrhtali i makar je bilo sasvim očito da bi najradije skočili preko stola i dohvatili protukandidata za vrat. Taktika je, međutim, da se forsira smirenost i da se izbjegavaju konflikti.
Barem dok jedan od njih dvojice ne 'pukne'.
Po zasad jedinom istraživanju, devet dana uoči drugog kruga izbora Puljak i Šuta nalaze se unutar statističke greške - što znači da se pobjeda nijednog od njih definitivno ne može smatrati sigurnom.
No postoji nekoliko faktora koji bi mogli odvući klatno na jednu ili drugu stranu.
Trendovi
Oni apsolutno idu na ruku Šuti: njegov rejting još od prvog istraživanja otprije nekoliko tjedana ustrajno raste pa je kulminirao na prvom krugu izbora rezultatom od 30 posto, najvećim ikada za jednog HDZ-ovog kandidata u Splitu - doduše, uz bijednu izlaznost od jedva 37 posto.
U politici svi vrlo dobro znaju da su trendovi važniji od samog rejtinga, a ključan trenutak u kampanji jest onaj u kojemu se pobjeda nekog kandidata umjesto nezamislivom počinje smatrati mogućom.
Sa Šutom je to trenutno slučaj.
Puljak s druge strane maše podatkom da je njegova prednost pred HDZ-ovim kandidatom zapravo veća nego nakon prvog kruga prije četiri godine, a i on sam dobio je oko tisuću glasova više, no kod njega to trenutno zvuči poprilično defetistički.
SDP i ljevica
Nakon poprilično oštre kampanje i salvi optužbi izmijenjenih između stranaka koje bi se u drugoj situaciji smatrale kompatibilnima i srodnima, samo da nije međusobne netrpeljivosti i osobnih animoziteta uzrokovanih raspadom koalicije prije tri godine, došlo je vrijeme da se SDP izjasni: je li eventualna Puljkova pobjeda 'manje zlo' u odnosu na predaju drugog najvećeg grada u državi u ruke HDZ-a i Željka Keruma.
Centrali na Iblerovom trgu stanje je po svemu sudeći poprilično jasno, pa su pozvali da se spriječi povratak HDZ-a, no šef splitskog SDP-a Davor Matijević odmah se prkosno nadovezao i poručio da 'iz higijenskih razloga' on neće glasati ni za Puljka.
Pitanje je kako u svemu tome dišu birači lijevih stranaka.
Istraživanja će sugerirati da su većinom ipak skloniji aktualnom gradonačelniku, no upitna je njihova motivacija izlaska na birališta. Prije četiri godine dali su mu možda i presudnu podršku, a sada bi im možda moglo biti naporno voditi računa o izborima iduće nedjelje, i to na kraju produljenog vikenda.
Puljak ih mora nekako privući, Šuta ni u kojem slučaju ne smije antagonizirati.
Kerum
Njegovih birača u prvom krugu bilo je oko sedam tisuća, dvije tisuće manje nego prije četiri godine, a barem njihovu motivaciju ne treba dovoditi u pitanje: glasajući za Šutu, glasaju za dolazak svoje stranke (i svoga gazde) na vlast.
O 'faktoru Kerum' pisali smo prije nekoliko dana i stvar je vrlo jednostavna: Šuta će se hvaliti da je s njegovih četvero vijećnika puno bliže sastavljanju vladajuće većine nego Puljak.
S druge će strane Puljak upravo njega izvlačiti pred reflektore i naglašavati da je 'glas za Šutu zapravo glas za Keruma', a velik broj Splićana doista se s nelagodom sjeća perioda u kojem je ovaj bio na vlasti. Čak i u splitskom HDZ-u bude se velike frustracije kada se prisjete toga.
Dakle - Puljak je Kerumu namijenio ulogu strašila, a Šuta će ga barem do izbora nastojati sakriti kao HDZ-ovu nečistu savjest.
A poslije - kako bude.
Reference
Kako to obično biva, predizborni period trpi svašta.
Šuta je već nakon prvog kruga obećao da će koliko odmah uvesti besplatne vrtiće, besplatne knjige za srednjoškolce i besplatan prijevoz za učenike i studente, a to je tek početak: tu su i stanovi za najam 'koji će se kasnije prodavati za dvije tisuće eura po kvadratu'.
On evidentno nije svjestan svih dimenzija dužnosti za koju se kandidira, niti ograničenja koja pred njim stoje, no u ovom trenutku to je manje bitno.
Učit će, kao i svi gradonačelnici prije njega.
S druge je strane Puljak oprezniji prilikom davanja obećanja jer je u protekle četiri godine naučio brojne lekcije, ovladao tehnologijom upravljanja gradom i po općem sudu bio dobar gradonačelnik.
Njegov mandat zbilja je obilježen uvođenjem reda na brojnim razinama, u velikoj mjeri i dokidanjem klijentelizma te pokretanjem cijele serije ozbiljnih i dugoročnih projekata, a oni su doduše još uvijek u vrlo inicijalnoj fazi. Da skratimo - Puljak je po referencama zaslužio još jedan mandat, po kampanji nikako.
Kod Šute je situacija gotovo potpuno obrnuta.
Dišpet
Puno je tinte potrošeno na podatak da nijedan splitski gradonačelnik nije uspio osvojiti drugi puni mandat. Splićani svake četiri godine ustrajno skidaju glave ljudima koji ih vode i doista se već radi o fenomenu.
Puljak na izbore izlazi s neobičnim sloganom '2put je 2put' i ambicijom da prekine tu tradiciju, no tradicionalni prkos splitskih birača za njega je otegotna okolnost.
Dišpet postoji i na drugim razinama, recimo prema ucjenjivačkom HDZ-ovom sloganu o 'nacionalnoj snazi i lokalnoj viziji' te gotovo neskrivenoj poruci da bolje prolaze one sredine koje su bliže stranačkom i Plenkovićevu oltaru.
U svojoj novijoj političkoj povijesti Split je gotovo uvijek imao 'oporbenu situaciju' i zbog toga često bivao otvoreno zlostavljan ili zaobilažen na mnogim područjima, pa ne treba podcijeniti mogućnost da i iduće nedjelje odabere takvu, nimalo konformističku opciju…