FARMACEUTIMA MILIJARDU DOLARA POMOĆI

Proizvodnja cjepiva protiv H1N1 počinje potkraj lipnja

23.05.2009 u 06:27

Bionic
Reading

Drugi čovjek Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) Keiji Fukuda rekao je u petak kako se nada da će farmaceutski laboratoriji biti spremni za proizvodnju cjepiva protiv virusa A (H1N1), tzv. svinjske gripe, do kraja lipnja i početka srpnja 2009, a američka je vlada istodobno najavila da će izdvojiti milijardu dolara za pomoć farmaceutskim tvrtkama

'Nadamo se da će potkraj lipnja, odnosno početkom srpnja privatne farmaceutske tvrtke biti spremne za proizvodnju cjepiva', rekao je Fukuda.

Cjepivo protiv novog virusa A (H1N1) još ne postoji, ali se WHO nada da će svjetska farmaceutska industrija moći proizvesti gotovo pet milijarda doza na godinu. WHO još ne zna je li za stjecanje otpornosti na mutirani virus dostatna jedna doza ili će biti potrebne dvije, prenosi AFP.

U WHO-u dvoje hoće li masovna proizvodnja cjepiva protiv novog virusa oslabiti proizvodnju cjepiva protiv sezonske gripe, od koje zasad strada jednak ili veći broj žrtava nego od nove gripe.

Američka vlada u petak je najavila da će za pomoć farmaceutskim tvrtkama u izradi cjepiva protiv nove gripe tipa A izdvojiti milijardu dolara. Američka ministrica zdravstva Kathleen Sebelius objasnila je da će se novac upotrijebiti za klinička ispitivanja i komercijalnu proizvodnju dvaju sastojaka cjepiva za zalihe koje se stvaraju uoči izbijanja pandemije, javlja Reuters.

'Zahvaljujući ovome što danas činimo, bit ćemo spremni bude li potrebno cjepivo', priopćila je Sebelius.

Prema podacima WHO-a objavljenim u petak virusom A (H1N1) zarazilo se više od 11.000 osoba u 42 zemlje, ali je od njega umro razmjerno malen broj zaraženih (86 od prvog slučaja u Meksiku potkraj ožujka).

WHO je u petak priopćio da se epidemija gripe proširila na još tri zemlje: Rusiju, Filipine i Honduras, pa je zahvaćeno 45 zemalja. Također je upozorio da bi ta gripa mogla biti opasnija za zemlje u razvoju nego za ostale.

Među stotinjak novih slučajeva u zadnja 24 sata većina je otkrivena u SAD-u, Japanu i Čileu, koji je najpogođenija zemlja u Južnoj Americi.