na prvoj crti
Novinarima u Ukrajini izdane sigurnosne upute

Kijev, Ukrajina
Izvor: EPA / Autor: ALISA YAKUBOVYCH
“IFJ i EFJ sa svojim podružnicama upozoravanju na opasnost širenja dezinformacija o situaciji i pozivaju na sigurnost novinara koji izvještavaju s terena”, ističe u priopćenju HND.
Nakon izvješća o nizu eksplozija diljem Ukrajine, pojačanim borbama na crtama bojišnice i napredovanju ruskih trupa u Ukrajinu, iz HND-a navode kako su IFJ i EFJ dali svoju podršku i uputili izraze solidarnosti podružnicama u Ukrajini - Nezavisnom medijskom sindikatu Ukrajine (IMTUU) i Nacionalnom sindikatu novinara (NUJU).
Podupiru njihov poziv novinarima da podrže etičke i profesionalne standarde u trenutcima kada su suočeni s porastom dezinformacija.
Ističu kako su te organizacije počele koristiti protokole za podršku svojim članovima na terenu. Predsjednik NUJU-a Sergiy Tomilenko istaknuo je kako je sigurnost stotina novinara i ostalih medijskih djelatnika na prvoj crti bojišnice diljem zemlje glavni prioritet.
“Naš Sindikat formirao je posebno povjerenstvo za praćenje i odgovor na situaciju. Pokušavamo djelotvorno raditi u ovom trenutku ruske vojne agresije. Zahvalni smo novinarima iz cijelog svijeta na solidarnosti i riječima podrške ukrajinskim novinarima u ovim teškim vremenima” kazao je Tomilenko.
Serhiy Shturkhetskyy, predsjednik IMTUU-a, kazao je kako ukrajinski novinari riskiraju svoje živote kako bi rekli istinu.
“Pozivamo ih da poštuju sigurnosna pravila. Pozivamo strane novinare da koriste provjerene izvore informacija. Naša srca danas su s ukrajinskim i stranim novinarima koji govore istinu u ovom teškom vremenu”, poručio je Shturkhetskyy.
IFJ i EFJ istaknuli su rizike za sigurnost novinara, nadzor i ometanje njihove komunikacije, kao i ograničenja njihova kretanja u i iz ciljanih područja. IFJ je objavio popis mjera opreza kojih se trebaju pridržavati novinari koji izvještavaju u Ukrajini.
Među ostalim, ističu kako bi redakcije trebale imati jasne protokole kako ostati u kontaktu s novinarima i izvjestiteljima s terena, te da bi se radi vlastite sigurnosti, novinari trebali kloniti lokacija koje su vojni ili strateški ciljevi napadača. Upozoravaju i da novinari koji izvještavaju s ratnih područja nikada ne bi smjeli putovati sami.


NOTHING Phone 1 5G DS
Uštedi 45€6.55", 8GB, 128GB, Android 12.
KUPI SADA

iPad
Uštedi do 12%Idealni za kreativce i svakodnevnu uporabu!
KUPI SADA

ORINK tinte
Zamjenska tintaKvaliteta i jednostavnost printanja!
KUPI SADA

VERBATIM SSD
Besplatna dostava128GB, Vi550 S3, SATA 3, 2.5", 560/430 MB/s
KUPI SADA

OCLEAN Air2T četkica za zube
Besplatna dostavaZvučna četkica djeluje na temelju zvučnih vibracija koje dovode do blagog, ali učinkovitog kretanja i cirkulacije
KUPI SADA

DYSON pročišćivač zraka
12 rata beskamatnoDyson Pure Hot & Cool Formaldahyde, pročišćava, grije i hladi.
KUPI SADA