novi val korone

Nela Sršen: Novi lockdown bio bi poguban za psihu ljudi. Treba zatvoriti samo teretane, kafiće i restorane!

23.10.2020 u 12:33

Bionic
Reading

Broj novozaraženih koronavirusom eksponencijalno se širi i možemo očekivati daljnji porast pozitivnih pacijenata. Logično je da se prisjećamo kako je to izgledalo u trećem mjesecu. Izgubili smo četiri do pet mjeseci. Ljeto nam je dalo priliku da pokušamo suzbiti zarazu i mi to nismo napravili, izjavila je dr. Nela Sršen

'Naravno da današnje brojke zastrašuju, ali u Italiji je 29. ožujka bilo 26 tisuća hospitaliziranih ljudi. Njih 4,5 tisuća bilo je na reanimaciji. Nije se znalo ni kako raditi. Danas je od svih brisova koji se rade njih devet do 10 posto pozitivnih. Od pozitivnih slučajeva njih 95 su potpuno asimptomatični, ne bi ni znali da su zaraženi. Virus se širi među mladom populacijom', kazala je za Studio 4 HRT-a Nela Sršen.

Otkrila je da je razgovarala s jednim od vodećih svjetskih virologa koji joj je rekao da u znanstvenom smislu nema nikakvog smisla pretjerano loviti sve kontakte i stavljati sve u izolaciju. Smatra kako bi još jedan lockdown bio katastrofalan za gospodarstvo i psihu ljudi. Ono što je sad potrebno, ističe, jest smanjiti sportske aktivnosti, zatvoriti teretane i sportske centre, kafiće i restorane i druga mjesta na kojima su moguće zaraze među mlađom populacijom. I time što više zaštititi starije.

'Iako imamo eksponencijalni rast, na reanimaciji je danas u pokrajini Venetto oko 45 pacijenata', kazala je Sršen. Smrtnost od Covida-19 je od 0,3 do 0,6 posto. Tijekom ljeta na snazi je bila infodemija i puštane su kontroverzne informacije. Naglasila je da biti pozitivan ne znači bit vektor zaraze i biti bolestan.

'Eksponencijalni rast ugrožava delikatnu grupu pacijenata i raste broj smrtnih slučajeva. Ne želim se vraćati u iskustvo trećeg mjeseca, kad su bolnice pucale. Mislim da smo naučili lekciju, ali nismo razvili svijest. Moramo izbjeći lockdown, držimo se epidemioloških mjera - nosimo maske', poručila je dr. Sršen.

Raspad bolničkog sustava ne ovisi o bolnicama, nego o svakome od nas.

'Ako volimo našu domovinu, pomozimo liječnicima i stožerima. Čuvajmo zdravlje naših baka i roditelja. Nosimo maske, perimo ruke i fizički se distancirajmo. Pa nije toliki problem držati se mjera nekoliko tjedana dok ne padne broj pozitivnih brisova. Tada bi i mjere aktivnog nadzora imale smisla. One to nemaju uz eksponencijalni rast', zaključila je Sršen.

U Italiji je zabilježen rekordan crni broj od početka jeseni kada govorimo o broju novozaraženih - u jednom danu više od 15 tisuća osoba zaraženo je Covidom.