ČEPOVI NA GRANICI

Najviše se čeka na Bregani; Plenković i Cerar kod Junckera

29.04.2017 u 10:52

Bionic
Reading

Hrvatski i slovenski premijeri Andrej Plenković i Miro Cerar sastat će se u subotu u Bruxellesu sa šefom Europske komisije Jean Claude Junckerom. Traže rješenje za gužve na granici koje nastaju zbog nove uredbe o sustavnoj provjeri putnika. I u subotu ujutro dosta se čeka na graničnim prijelazima između Slovenije i Hrvatske, najviše na najvećem prijelazu Bregana/Obrežje, prema jutrošnjim podacima slovenskih prometnih servisa

Plenković u Bruxellesu sudjeluje na sastanku na vrhu 27 šefova država i vlada, na kojem će se prihvatiti smjernice za pregovore o izlasku Velike Britanije iz Europske unije.O problemu na granici sa Slovenijom jučer je razgovarao sa šefom Europskoga vijeća Donaldom Tuskom, kojem je poručio da je sadašnje stanje za Hrvatsku neodrživo, uoči turističke sezone.

U Komisiji su potvrdili da su primili Cerarovo pismo u kojem od Junckera traži dodatne i konkretne upute kako smanjiti zastoje na slovensko-hrvatskoj granici koji imaju negativne učinke na promet i gospodarstvo, osobito u turističkoj sezoni.

Gužve na granici

Osobni automobili na tom najvećem prijalazu za ulazak u Sloveniju trebaju jedan sat, a za izlaz dvadeset minuta dok autobusi za izlazak i ulazak trebaju oko dva sata. Na graničnom prijelazu Macelj/Gruškovje čeka se oko jedan sat, a u petak su prometni servisi javljali da se pred izlazom iz Slovenije na granici u jednom trenutku bila stvorila i kolona vozila duga sedam kilometara. 

Manje se po podacima iz slovenskih izvora, i jučer i danas, najviše jedan sat, čeka na prijelazima u Istri. Slovenski mediji u subotu znatnu pažnju posvećuju predviđenom sastanku slovenskog i hrvatskog premijera u vezi s rješevanjem pitanja gužvi na granici što ih je uzrokovala nova europska uredba posvećena većoj sigurnosti.

Državni tajnik u slovenskom MUP-u Boštjan Šefic izjavio je kasno sinoć za Slovensku televiziju da pitanje pojačanog nadzora graničnih prijelaza s Hrvatskom za zaštitu schengenskog prostora i povećanje sigurnosti nije bilateralno pitanje.

Hrvatska po njegovim riječima ima problem s izvođenjem kontrola jer nije dio schengenskog prostora i njen program ispunjavanja schengenskih uvjeta još nije prošao evaluaciju, za razliku kako je dodao evaluacije koju su već dobile Bugarska i Rumunjska.

Aktualno stanje na graničnim prijelazima možete provjeriti ovdje.