u pitanju milijuni eura

Na pomolu jedan od najvećih skandala u Europskom parlamentu? Pod lupom krajnja desnica

03.07.2025 u 21:55

Bionic
Reading

U Europskom parlamentu izbio je potencijalno ogroman financijski skandal. Prema internom izvješću uprave Europskog parlamenta, bivša krajnje desna frakcija Identitet i demokracija (ID) navodno je nezakonito potrošila čak 4,3 milijuna eura europskog novca, a spominju se imaginarni zakoni, upitne donacije i sumnjive dodjele poslova

Izvješće, u koje je uvid imala međunarodna novinarska mreža (ARD Kontraste, Die Zeit, Le Monde, Falter), optužuje bivšu frakciju unutar Europskog parlamenta (EP) Identitet i demokracija (ID) – koju su činile austrijski FPÖ, francusko Nacionalno okupljanje (RN) i njemački AfD – da je od 2019. do 2024. godine zloupotrebljavala javna sredstva, piše Tagesschau.

Frakcija je, piše u izvješću, podijelila više od 700.000 eura raznim organizacijama, uključujući fundamentalistički kršćanski pokret SOS Leben i flamansku nacionalističku studentsku organizaciju KVHV. Neki od tih entiteta imaju izravne osobne ili političke veze s članovima frakcije. Istražitelji, međutim, ističu da europska pravila strogo zabranjuju donacije bez jasne povezanosti s radom Europskog parlamenta – a od 80 provjerenih uplata, nijedna nije zadovoljila taj kriterij.

Posebno je sporno što su te donacije bile opravdane navodnim 'člankom 68.' – koji zapravo uopće ne postoji.

Poslovi bez natječaja i sumnjive veze

Frakcija ID navodno je nezakonito potrošila više od tri milijuna eura na ugovore koji su zaobišli pravila javne nabave. U jednom slučaju, 64.000 eura otišlo je tvrtki u vlasništvu lokalnog političara AfD-a, koja je bez natječaja radila na web-stranici eurozastupnice Christine Anderson. Frakcija nije mogla dokazati da je uopće tražila druge ponude, što se u takvim slučajevima mora učiniti.

Austrijskom radikalnom tjedniku 600.000 eura

Posebno osjetljiv slučaj veže se uz Austriju. Tjednik Zur Zeit, poznat po radikalno-desnom sadržaju, primio je oko 600.000 eura iz ID-ova proračuna za oglašavanje. Izvješće navodi da su cijene bile višestruko veće od tržišnih, te da je riječ o prikrivenom subvencioniranju – čak 30 posto prihoda lista dolazilo je iz europskih sredstava. Bez tih uplata, navodi se, list ne bi mogao opstati.

Milijuni za tvrtke povezane s Le Pen

Najveća nepravilnost otkrivena je u Francuskoj: više od tri milijuna eura navodno je nezakonito završilo kod dviju firmi bliskih Nacionalnom okupljanju Marine Le Pen. Tvrtka Unanime (danas preimenovana u Europacomm), koju je vodio bliski suradnik Le Pen, Frédéric Chatillon, primila je 1,4 milijuna eura. Njegova supruga, također uključena, ranije je osuđena zbog korupcije. Još 1,7 milijuna eura otišlo je firmi E-Politic, čiji je direktor bio bivši dužnosnik omladinskog ogranka RN-a. U oba slučaja, navode istražitelji, narušena su osnovna pravila financijske odgovornosti.

Moguće pravne posljedice

Njemački eurozastupnik iz CDU-a, Niclas Herbst, najavio je kaznenu prijavu Uredu europskog javnog tužitelja (EPPO) te uključivanje europske antikorupcijske agencije OLAF. 'Ovo je novac poreznih obveznika i želimo ga natrag', rekao je Herbst i optužio krajnju desnicu da 'od EU-a pravi sportsku kladionicu'.

Iako je riječ o ozbiljnim optužbama, pravna odgovornost još nije dokazana – o zakonitosti trošenja sredstava na kraju će odlučivati sud. Ipak, postoji sumnja da su sporni obrasci ponašanja postojali i prije 2019., a ukupan iznos pronevjerenih sredstava mogao bi biti i znatno veći.