javne službe
Matica hrvatskih sindikata: Odluka Vrhovnog suda oko dogovorenog povećanja plaća iz 2009. je 'optimistična crta'

Vilim Ribić i Sanja Šprem
Izvor: Pixsell / Autor: Patrik Macek
Vrhovni je sud, pišu mediji, odbacio zahtjev za revizijom presude Županijskog suda koji je presudio u korist zaposlenice Geološkog instituta koja je tužila tu ustanovu zbog neisplate uvećane osnovice plaće prema sporazumu iz 2006. o znači, pišu mediji, da državi prijeti val tužbi zaposlenika javnog sektora koje bi proračun mogle stajati i više od dvije milijarde kuna ako se Vlada ne dogovori sa sindikatima koji su već podnosili pilot-tužbe i redom su sve išle u njihovu korist.
Pilot-tužbe podnesene su zbog neisplate osnovice uvećane za šest posto u 2016., a radi se o obvezi koju je država potpisala 2006. u mandatu Vlade Ive Sanadera. „Dok Vrhovni sud otvara nadu da je pravno postupanje i pravda za radne ljude, ipak na kraju,(…) moguća, Vlada zatvara perspektive odgovornog i iskrenog postupanja prema vlastitim građanima“, kažu iz Matice.
-
pravosudni sustav
5000 zaposlenika dobilo povećanje plaće od devet posto, dok njih 2500 nije: Informatičar na odvjetništvu u Splitu ima koeficijent 0,854, njegov kolega u Zagrebu na Ustavnom sudu ima 1,519
-
odjek jedne presude
Država će učiteljima morati dati uvećane plaće za 6 posto?
-
9
Josip Aladrović:
Potpore za plaće idu i nakon Nove godine, za sada smo uspjeli izbjeći crne scenarije, trgovačke centre ne treba dirati
Tvrde da još od 2016. Vlada pokušava izigrati dvjestotinjak tisuća ljudi i sindikate koji ih zastupaju, te da bi „u svakom pogledu štetni napor u ozbiljnoj državi“ otvorio pitanje odgovornosti za sve koji nisu bili sposobni procijeniti što je korisno, a što je štetno.
Iz Matice se pitaju kako Vlada može očekivati da građani neće varati državu, ako ona vara njih? „Vladin postupak je pravi debakl u višestrukom smislu“, tvrdi Matica i proziva Vladu da je stvorila nepotrebne sudske troškove proračunu, opteretila sudove tužbama, doživjela političku i moralnu kompromitaciju, razvila nepovjerenje u odnosu sa socijalnim partnerima.
Zašto se to dogodilo, tko ih je savjetovao, pita se Matica, i dodaje kako ne vjeruje da je premijer bio izravno uključen u to pitanje, „pa je na njemu potražiti odgovorne za ovaj društveni fijasko i ispričati se svim svojim zaposlenicima“.
Očito se radi o nekompetentnosti u ministarstvima i Državnom odvjetništvu, zaključuje Matica u priopćenju svog predsjednika i potpredsjednice Vilima Ribića i Sanje Šprem.