U Papinskom hrvatskom zavodu u Rimu javnosti su se u subotu poslijepodne po prvi puta nakon konklave i izbora novog pape obratili hrvatski kardinali Vinko Puljić i Josip Bozanić. Puljić je prepričao kako je iz njegove perspektive izgledao izbor novog pape, a osvrnuo se i na vlastitu popularnost koju je izazvala činjenica da se nakon izbora, kao jedan od najstarijih kardinala, našao na papinskom balkonu
'Imali smo pred sobom popis sviju kardinala jer se nismo sastajali za vrijeme pape Franje. Nismo imali taj zajednički susret jer se ne poznajemo dobro. Glasanje je išlo dosta kasno. Završili smo sa crnim dimom i otišli na večeru, a već se u drugom glasovanju suzio broj. Nakon ručka i odmora smo krenuli u sljedeće glasovanje. U tom glasovanju je izašlo da je izabran novi papa. Trebalo nas je biti 135, ali dvojica su bili bolesni. To je sve dugo trajalo. Dok smo svi napisali na papirić.. Izmolili smo puno krunica', rekao je Vinko Puljić, a prenosi Večernji.
Potom se osvrnuo na trenutak koji je obišao svijet, kad se pojavio u papinskoj loži.
'Rekao sam mu: Sveti Oče blagoslovite i mene i moju zemlju. Mnogi se pitaju što sam se ja tamo pojavio. Imao sam milost da budem u loži s Papom. Pokazao sam da mi je drago što sam imao tu čast vidjeti tu masu. Nakon svog govora je saslušao nekoliko intervenata što bi trebao. Gledao ih je poput đaka. Osvojio me svojom skromnošću', prisjetio se Puljić.
Na pitanje novinara što kaže na svoju popularnost na društvenim mrežama, Puljić je rekao: 'Moj osmijeh je Božji dar. Kad sam posebno radosan, onda itekako to zrači iz mene. Dakle, često puta ljudi ne mogu shvatiti, ono što je mene u životu nosilo je ljubav prema Bogu, Crkvi, svom narodu i Domovini', kazao je, a potom pozvao novinare u svoj ured na sladoled i palačinke.
Bozanić: Za mene je znak to da je izabran na Stepinčev rođendan
Kardinal Josip Bozanić je pak prepričao svoj prvi razgovor s novim papom Lavom XIV. 'Nakon što je papa izabran, nakon što je rekao koje ime će nositi i nakon što smo zajedno izmolili molitve, onda smo svi pojedinačno prišli Papi. Ja sam mu najprije čestitao i izrazio svoju lojalnost i kazao da je cijela Hrvatska molila za novog papu. Dodao sam da je za mene znakovito da je izabran na rođendan Alojzija Stepinca' objasnio je.
"Za mene je to znak. On je to shvatio i razumio. Sigurno Papa poznaje Crkvu zbog toga što je rođen u SAD-u na području biskupije Chicago, a bio je i u drugim dijelovima svijeta" kazao je i dodao kako je nakon svega postao biskupom u Peruu. "On sigurno zna Crkvu relativno dobro i ja vjerujem da poznaje i Crkvu u Hrvatskoj" objasnio je kardinal.