već postoje naznake

Kad će se konačno znati tko je pobijedio na izborima u SAD-u?

06.11.2024 u 09:16

Bionic
Reading

Zatvorena su birališta na američkim predsjedničkim izborima, uključujući svih sedam ključnih 'swing' država. U korist republikanca Donalda Trumpa već idu rezultati iz njih dvije, a postoje naznake da i druge savezne države idu u tom smjeru. Ipak, moglo bi proći još neko vrijeme prije nego što saznamo tko je pobijedio - Trump ili Harris

Rezultati se objavljuju po državama, piše BBC te navodi što se događa u onim ključnim, prevrtljivim državama. Utrka će se na kraju svesti na rezultate iz tih sedam promjenjivih država.

Odaziv je bio visok na prijevremenom glasanju, kako osobno, tako i putem pošte, uz oborene rekorde u tome u nekim državama. Treba napomenuti da se glasovi još uvijek broje, no postoje neki preliminarni pokazatelji o rezultatima u ovim ključnim državama.

Trenutno se predviđa da će Donald Trump pobijediti u:

  • Sjevernoj Karolini, prvoj projiciranoj swing državi
  • Georgiji, koju je demokratski kandidat Joe Biden tijesno osvojio 2020. godine
  • Wisconsinu, gdje bi proglašenje konačnog rezultata glasanja moglo potrajati

Utrka je vrlo tijesna u:

  • Pennsylvaniji, gdje bi proglašenje konačnog rezultata glasanja također moglo potrajati
  • Michiganu, gdje se konačan rezultat ne očekuje do kraja srijede
  • Arizoni, gdje bi potpuno prebrojavanje moglo danima trajati
  • Nevadi, gdje bi prebrojavanje također moglo danima trajati.
Izvor: tportal.hr / Autor: Neven Bučević

Kada ćemo znati pobjednika?

Sva birališta su zatvorena. Na nekim predsjedničkim izborima pobjednik je proglašen kasno u izbornoj noći ili rano sljedećeg jutra. Međutim tijesna utrka u mnogim državama mogla bi zakomplicirati brzinu projiciranja pobjednika. Male razlike mogle bi također zahtijevati ponovno prebrojavanje glasova.

U ključnoj državi Pennsylvaniji, primjerice, ponovno prebrojavanje bilo bi potrebno ako razlika između pobjednika i poraženog bude manja od pola postotnog boda. Na izborima 2020. ona je iznosila nešto više od 1,1 postotnog boda.

Ipak, projekcije su dostupne iz država s predvidljivijim obrascima glasanja. Također, moguće su pravne komplikacije – već je podignuto više od 100 predizbornih tužbi, uglavnom iz redova republikanaca, vezanih uz biračka prava i upravljanje popisima birača.

Prebrojavanje i provjera listića mogli bi potrajati

Prebrojavanje može potrajati, a provjera glasačkih listića zahtijeva usporedbu s brojem registriranih birača, pregled svakog listića zbog eventualnih oštećenja te dokumentiranje svih nedosljednosti.

S druge strane, prebrojavanje je ubrzano u nekim područjima, uključujući ključnu državu Michigan. Manje je glasova poslano poštom nego na prošlim izborima održanima tijekom pandemije.

U tako tijesnoj utrci rezultati prijevremenog glasanja možda neće biti najbolji pokazatelj konačnog pobjednika.

Kada su objavljeni rezultati prethodnih predsjedničkih izbora?

Na izborima 2020. američke TV mreže proglasile su Joea Bidena pobjednikom tek četiri dana nakon izbora, kada su rezultati u Pennsylvaniji postali jasniji. Na ranijim izborima birači su obično kraće čekali na to.

Na izborima 2016. Trump je proglašen pobjednikom malo prije 3 sata po EST-u (8 sati po GMT-u), nekoliko sati nakon zatvaranja birališta. Godine 2012., kada je Barack Obama osigurao drugi mandat, njegova pobjeda projicirana je prije ponoći na dan izbora.

Izbori 2000. s kandidatima Georgeom W. Bushom i Alom Goreom bili su iznimka: rezultat je odlučen tek nakon pet tjedana, kada je Vrhovni sud SAD-a izglasao prekid ponovnog brojenja glasova u Floridi, čime je Bush postao predsjednik.

Što se događa ako se osporavaju rezultati predsjedničkih izbora?

Nakon što svaki važeći glas bude uključen, počinje proces poznat kao izborni kolegij. Svaka država ima različit broj elektorskih glasova, a njihov zbroj – ne samo glasovi birača – u konačnici donosi pobjedu.

Što je američki izborni kolegij i kako funkcionira?

Općenito, države dodjeljuju sve svoje elektorske glasove kandidatu koji pobijedi u njima, a to se potvrđuje nakon sastanka elektorskog kolegija 17. prosinca. Novi Kongres SAD-a zatim se sastaje 6. siječnja kako bi prebrojio elektorske glasove i potvrdio pobjednika.

Nakon izbora 2020. Trump je odbio priznati poraz i okupio je pristaše za marš do Kapitola dok je Kongres potvrđivao Bidenovu pobjedu, pozivajući potpredsjednika Mikea Pencea da odbaci rezultate, što je on odbio.

Neredi na Kapitolu
  • Neredi na Kapitolu
  • Neredi na Kapitolu
  • Neredi na Kapitolu
  • Neredi na Kapitolu
  • Neredi na Kapitolu
    +18
Neredi na Kapitolu Izvor: EPA / Autor: JIM LO SCALZO

Čak i nakon okončanja nereda 147 republikanaca neuspješno je glasalo za poništavanje Trumpova poraza.

Nove izborne reforme otežavaju prigovore na ovjerene rezultate poslane iz pojedinih država te pojašnjavaju da potpredsjednik nema ovlasti odbiti elektorske glasove.

Unatoč tome, promatrači izbora očekuju da bi se pokušaji odgode ovjere glasova 2024. mogli dogoditi i na lokalnoj i na državnoj razini.

Što ako dođe do izjednačenog rezultata?

U slučaju da oba kandidata osvoje jednak broj elektorskih glasova – po 269 – Zastupnički dom (donji dom Kongresa) birao bi predsjednika, a Senat (gornji dom) birao bi potpredsjednika.

Ova situacija nije se dogodila više od 200 godina.

Kada će biti predsjednička inauguracija?

Novoizabrani predsjednik započet će mandat nakon inauguracije. Ona će se održati u ponedjeljak 20. siječnja 2025., na području američkog Kapitola.

Bit će to 60. predsjednička inauguracija u povijesti SAD-a, a na njoj će novi/a predsjednik/predsjednica položiti prisegu i održati inauguracijski govor.