Kako su najavile i naše meteorološke službe, već u nedjelju navečer kreće nova promjena vremena koja će tijekom ponedjeljka i utorka dovesti i do velikog pada temperature. No slovenska Agencija za okoliš upozorava na fenomen na koji hrvatske službe još ne upozoravaju - nagli porast vodostaja uslijed velikih padalina i potencijalne bujične poplave koje u toj zemlji posljednjih godina nisu rijetke
Kako je u nedjelju najavio slovenski Arso, u noći s nedjelje na ponedjeljak te narednog jutra, oluje s obilnom kišom uzrokovat će brzi porast pojedinačnih bujičnih vodotoka i manjih rijeka.
Tijekom dugotrajnih pljuskova noću i ujutro, pojedinačni bujični vodotoci i manje rijeke mogu vrlo brzo narasti i poplaviti, unatoč trenutnim sušnim uvjetima.
Ovaj fenomen vjerojatnije će se pojaviti u zapadnoj i središnjoj Sloveniji te u Kamniško-Savinjskim Alpama, ali se ne može isključiti ni drugdje u zemlji, navode iz Arsa. To znači da bi mogle biti pogođene i rijeke poput Kupe ili Save, u koje se ti vodotoci ulijevaju, a svoj tok nastavljaju u Hrvatskoj.
Neurje: Od 100 do 150 mm padalina
Slovenske meteorološke službe već su ranije najavile dolazak izražene hladne fronte, koja će prvo stići do zapadne Europe, točnije Francuske, a onda će se u narednih nekoliko sati postepeno kretati prema Alpama. Sudar dvije različite zračne mase može uzrokovati intenzivan vremenski događaj, koji će se nad Slovenijom početi razvijati u nedjelju popodne i navečer, kada su uvjeti povoljni za razvoj predfrontalne aktivnosti, javlja Neurje.si.
Iznad Italije u popodnevnim satima formirat će se sekundarni ciklon. Zbog energije pohranjene u atmosferi i oštrih temperaturnih razlika koje će donijeti predfrontalni događaj, postoji potencijal za razvoj jačih nevremena koje lokalno mogu uzrokovati opasne vremenske pojave poput obilnih padavina, udara vjetra, ali i tuče ovog popodneva i večer.
Isprva se jače oluje (također superćelijske) mogu razvijati na jugu i istoku Slovenije, gdje nije isključena veća tuča. Nakon toga, u ponedjeljak nas očekuje još nekoliko prelaza olujnog pojasa, koji će se potom formirati iznad Slovenije i uzrokovati probleme s odvodnjom oborinske vode. Osušeno i nabujalo tlo otežat će obilne padavine, pa se mogu očekivati problemi i povećana vjerojatnost bujičnih poplava. Procijenjena količina padavina do utorka iznosi između 100 i 150 mm za zapadnu i središnju Sloveniju, zaključuje Neurje.