ODVAŽNE REFORME

Irak ukida funkcije potpredsjednika Vlade i države?

09.08.2015 u 11:38

Bionic
Reading

Irački premijer Haider al Abadi predložio je u nedjelju važne reforme, među kojima ukidanje dužnosti potpredsjednika države koju obnaša njegov prethodnik i suparnik Nuri al Maliki, nakon višetjednih prosvjeda protiv korupcije i loše kvalitete javnih usluga

Za te promjene nužni su odobrenje vlade i parlamenta te izmjena ustava, što najavljuje političku borbu i odgađa provedbu reforma.

Prijedlog reforma dolazi dva dana pošto je u petak najviša šijitska vlast u zemlji, ajatolah Ali al Sistani, uputio Abadiju poziv da 'bude odvažniji i odlučniji' u borbi s korupcijom i u javnoj kritici političara koji priječe provedbu reforma.

Najdrastičnija među predloženim mjerama je 'trenutačno' ukidanje dužnosti triju potpredsjednika vlade i triju potpredsjednika države, pa tako i one koju obnaša Nuri al Maliki.

U priopćenju objavljenom na internetu Abadi je pozvao i na promjenu načina na koji se biraju čelnici u toj zemlji u kojoj etnička i vjerska pripadnost imaju veliku ulogu u raspodjeli čelnih mjesta.

U Iraku, gdje su šijiti u većini, predsjednik države je Kurd, premijer šijit a predsjednik parlamenta sunit.

Već nekoliko tjedana u Bagdadu i u drugim gradovima traju prosvjedi protiv loše kvalitete javnih usluga, napose višesatnih obustava električne energije dok temperature premašuju 50 Celzijevih stupnjeva.

Prosvjednici, uglavnom pristaše sekularne države, upozoravaju da su korupcija i nesposobnost političke klase uzrok nereda u javnim službama.