MOL I VLADA BEZ KOMENTARA

Irački Kurdi šalju naftu u Hrvatsku?

16.08.2014 u 12:06

Bionic
Reading

Irački Kurdi dovršili su treću veliku isporuku sirove nafte preko Turske, a četvrta je upravo na putu prema Hrvatskoj, piše agencija Ruters dodajući kako to pokazuje da ta iračka autonomna pokrajina pronalazi sve više kupaca za svoju naftu unatoč pritiscima iz Bagdada koji smatra da jedino središnja vlast u državi ima pravo prodavati naftu

Vlada iračkog Kurdistana, čiji se borci pešmerge uz potporu američkih bombardera bore protiv radikalnih militanata Islamske države, s Bagdadom vodi pravnu bitku oko prava na neovisnu prodaju nafte.

I dok je neke ranije isporuke Bagdad diplomatskim i pravnim potezima uspio zaustaviti, Kurdi su posljednjih mjeseci uspjeli nepoznatim kupcima isporučiti nafte u vrijednosti oko 350 milijuna dolara, piše Reuters.

Kurdi su ove godine izgradili priključak na turski naftovod do luke Ceyhan u istočnom Sredozemlju, gdje se u tamošnjoj luci nafta ukrcava na tankere, piše Reuters pozivajući se na satelitske podatke o praćenju plovidbe.

Isporuke su počele u svibnju ove godine. Službeni Bagdad uspio je blokirati dva tankera tražeći zaplijene tereta, jedan je usidren u međunarodnim vodama ispred teksaške obale i još natovaren čeka sudsku odluku o svojoj sudbini, a drugi je dva mjeseca bio usidren ispred marokanske obale i također nije uspio isporučiti naftu.

Kurdi su se stoga okrenuli isporukama na otvorenom moru, odnosno pretovarima nafte s broda na brod. Reuters piše da su tri takva pretovara izvršena u lipnju i srpnju ispred izraelske, egipatske i malezijske obale.

Kupci i konačna odredišta Reutersu nisu poznati.

Agencija, međutim, navodi, pozivajući se ponovo na satelitske podatke i na izvor blizak ovom poslu, da je četvrti pretovar izvršen prošli tjedan ispred malteške obale, s tankera Kamarija na manji brod pod nazivom United Carrier koji je u vlasništvu grčke kompanije Marine Management Services i koji je zaplovio prema nekoj hrvatskoj luci.

Reuters napominje da se preko Omišlja uvozi nafta za hrvatske rafinerije koje su u suvlasništvu mađarskog Mol-a, tvrtke koja je uložila u naftna polja u iračkom Kurdistanu.

Glasnogovornica MOL-a u Mađarskoj odbila je za Reuters komentirati slučaj, a ni komentar u hrvatskoj vladi nije se mogao dobiti zbog blagdana Velike Gospe, navodi agencija.

Irački Kurdi od 2012. prodaju manje količine nafte koju prevoze cestom u Tursku no od izgradnje priključka na turski naftovod suočeni su sa sve snažnijim protivljenjem Bagdada zbog prodaje iračke nafte mimo središnje iračke vlasti.

Tim priključkom sada se do luke Ceyhan prevozi oko 120 tisuća barela nafte dnevno.

Irački Kurdi najavili su kako namjeravaju povećati prodaju nafte na oko milijuna barela dnevno što bi im omogućilo financiranje borbe za neovisnost.