Koaliciju HDZ-a, Kerumova HGS-a i HSP-a, kojoj je za većinu u Gradskom vijeću nedostajao jedan glas, na vlast u Splitu doveo je SDP - preciznije, vijećnica ove stranke Katarina Prnjak, inače vrlo bliska suradnica predsjednika gradskog ogranka Davora Matijevića. Tportal je došao do nedvojbenih dokaza o tome
Da je na sjednici Gradskog vijeća prošlog petka upravo Katarina Prnjak na tajnom glasanju zaokružila ime Igora Stanišića iz HGS-a te glasala protiv Jakova Prkića kao kandidata ujedinjene oporbe za predsjednika Gradskog vijeća, dokazali smo vrlo jednostavno: imamo fotografije svih glasačkih listića.
Među njima definitivno nije listić čiju je fotografiju sama Prnjak slala medijima neposredno nakon sjednice, uz sliku svoje osobne iskaznice, želeći dokazati suprotno.
U autentičnost tog listića nije bilo teško posumnjati jer se naočigled razlikovao od svih ostalih javno objavljenih. Tijekom vikenda splitska javnost intenzivno se zabavljala tražeći razliku i analizirajući ih, a već na prvi pogled bilo je jasno da upravo listić ove SDP-ovke doista jedini odskače i upućuje na zaključak da je naknadno izrađen.
Dvije su ključne razlike: imena kandidata za predsjednika Gradskog vijeća na njemu su 'uvučena' ulijevo u odnosu na naslovni tekst na vrhu stranice, a pored toga vidljivo je da opcije 'ZA', 'PROTIV' I 'SUZDRŽAN' na njezinu listiću nisu poravnate kao na svim ostalima - nego, laički rečeno, kod zadnje opcije nedostaje jedan space, odnosno razmak.
Na društvenim mrežama listići su dodatno analizirani i pronađene su nove razlike u veličini proreda i slično.
Listići bez anomalija
Tportal je u ponedjeljak ujutro u zgradi splitske gradske uprave imao uvid u sve listiće i uvjerio se da su jednako izrađeni, odnosno da nijedan od njih nema anomalije primijećene na listiću SDP-ove vijećnice. To se moglo i očekivati jer su svi izrađeni upravo u gradskim službama, a potom printani 31 put, za svakog gradskog vijećnika.
Drugim riječima, listić koji je javnosti prezentirala Prnjak nije među njima, što sasvim jasno objašnjava način na koji je kandidat HDZ-a, HGS-a i HSP-a za predsjednika Gradskog vijeća Stanišić dobio potrebnih šesnaest glasova, jedan više nego što se očekivalo, te zašto je oporbeni kandidat Prkić dobio četrnaest, dakle jedan manje u odnosu na broj vijećnika koji su prethodno podržali njegovu kandidaturu.
Sama Prnjak tijekom vikenda upitana je o autentičnosti listića koji je prezentirala javnosti i medijima, no na prvu je odgovarala vrlo nejasno:
'Ne vidim smisao komentirati takve optužbe. Istu sam fotografiju pokazala odmah nakon sjednice u vijećnici, a na upit svakog novinara pojedinačno slala sam je kao dokaz', rekla je za Dalmatinski portal. Kasnije je odbijala komentirati ovu temu.
'Ne vjerujem da ćete napisati ono što vam kažem. Nisam toliko naivna'
Kontaktirali smo s Prnjak u ponedjeljak ujutro, no kazala je da 'ne vjeruje da ćemo napisati ono što nam kaže'.
'Nisam toliko naivna. Ne, nemam nikakvih komentara - a vi slobodno pišite što god hoćete. Nemam nikakav problem s time', rekla je ova gradska vijećnica.
Na neobičnoj sjednici Gradskog vijeća u Splitu upravo predsjednik gradskog ogranka SDP-a Davor Matijević predložio je da se o konstituiranju ovog tijela i izboru predsjednika tajno glasa, što je presedan i u splitskim i u hrvatskim okvirima.
Rezultat glasanja bio je spektakularan te je pokazao da su HDZ, HGS i HSP u tajnosti dobili jedan glas iz redova lijeve oporbe jer je vijećnik Mosta Franko Kelam - presudna šesnaesta ruka koja je nedostajala i ljevici i desnici - odmah objavio fotografije svojih listića koje je prekrižio i učinio ih nevažećima.
Svi oporbeni vijećnici odmah su počeli objavljivati fotografije i snimke ili ih pokazivati novinarima. Prnjak je učinila to s odmakom od nekoliko sati, navodno jer ne koristi društvene mreže, a nitko je prije nije pitao da pokaže svoj listić.
Kao dokaz da je listić autentičan medijima je slala snimke zaslona svog mobitela na kojima se navodno vidi točno vrijeme u kojem je slikala svoj listić, za vrijeme sjednice Gradskog vijeća. No to je opcija koja se na iPhoneu vrlo lako promijeni, a činjenica jest da tog listića, sa svim njegovim razlikama u odnosu na ostale, zapravo nema u zgradi gradske uprave.
I Prnjak i Matijević lete iz SDP-a?
Tijekom vikenda iz SDP-a su počele stizati neslužbene informacije da će već danas, u ponedjeljak, biti pokrenut postupak izbacivanja iz stranke i Prnjak, ali i Matijevića, koji je bez ikakvih konzultacija predložio da se o izboru predsjednika Gradskog vijeća tajno glasa, što je dovelo do ovakvog ishoda. No Matijević je preduhitrio ovaj razvoj događaja i objavio da sam istupa iz stranke.
'Kap koja je prelila čašu je informacija da se najavljuje pokretanje stegovnog postupka protiv kolegice Katarine, opet kreće serija blaćenja, a nitko pritom da nazove i pita što se dogodilo', stoji između ostalog u njegovoj poduljoj izjavi, nakon čega je neslužbeno potvrđeno da SDP napušta i Prnjak te još nekoliko članova.
O motivima dijela SDP-a da u drugom najvećem gradu u državi dovede na HDZ na vlast može se samo špekulirati. No izvjesno je da je upravo Matijeviću, Prnjak i njihovim suradnicima najmanje odgovarala opcija izvanrednih izbora, a bila je realna jer je bilo sve izvjesnije da HDZ neće uspjeti dobiti na svoju stranu vijećnika Mosta i osigurati većinu.
Naime splitski SDP raspušten je nakon lokalnih izbora, odnosno nakon serije skandala koji su se vezali upravo uz Matijevićevo ime - pa i dvojbenih ugovora o doživotnom uzdržavanju koje je sklapao i sumnje da je između ostalog novinarima slao falsificirane prepiske da bi opravdao te svoje poteze. SDP-ov povjerenik za Split Mišel Jakšić teško bi, da su izvanredni izbori doista raspisani, ponovno stavio Matijevića na izbornu listu.
Ovako on ostaje sjediti u Gradskom vijeću, ubuduće kao nezavisni vijećnik.