Ministar vanjskih poslova Gordan Grlić Radman izjavio je u utorak u Bruxellesu da je od izraelskog šefa diplomacije dobio potporu za hrvatsku poziciju u Bosni i Hercegovini
Grlić Radman je u ponedjeljak popodne sudjelovao na ministarskom sastanku EU-južno susjedstvo na kojem su sudjelovali ministri vanjskih poslova desetak mediteranskih zemalja, a u utorak je sudjelovalo na Vijeću za vanjske poslove EU-a. Na marginama sastanka EU-južno susjedstvo imao je niz bilateralnih sastanaka s kolegama s Bliskog istoka.
“Osobito je bio važan susret s izraelskim ministrom Gideonom Sa’arom, koji je pokazao veliko razumijevanje za situaciju Bosnu i Hercegovinu i izuzetan senzibilitet za neravnopravan položaj hrvatskog naroda u Bosni i Hercegovini. Potvrdio je važnost poštivanja Daytonskog sporazuma i potrebu izmjene izbornog zakona kako bi se osiguralo da Hrvati imaju legitimno predstavljanje u svim institucijama”, rekao je Grlić Radman.
O tom sastanku oglasio se i ministara Sa’ar na društvenoj mreži X. “Dobar sastanak s mojim hrvatskim prijateljem, hrvatskim ministrom vanjskih poslova Grlić Radmanom, s kojim sam razgovarao o regionalnim pitanjima na Bliskom istoku i jugoistočnoj Europi”, rekao je Sa’ar.
“Izrael čvrsto vjeruje da je jedini održivi put za stabilnu i prosperitetnu budućnost Bosne i Hercegovine u punom poštovanju ravnopravnosti triju konstitutivnih naroda. To mora biti popraćeno snažnom predanošću načelima podjele vlasti, kako u strukturi upravljanja, tako i u potrebnoj reformi izbornog zakonodavstva zemlje”, poručio je izraelski ministar.
Grlić Radman je razgovarao i s palestinskom ministricom vanjskih poslova Varsen Aghabekian te sa šefom jordanske diplomacije Aymanom Safadijem.
“U razgovoru s palestinskom ministricom iskazao sam zabrinutost zbog situacije u Gazi, rekao sam da se hrvatska vlada od početka od samog početka angažirala slanjem humanitarne pomoći u vrijednosti od gotovo tri milijuna eura”, rekao je Grlić Radman. Dodao je da je na pitanje o priznanju palestinske države odgovorio da se Hrvatska zauzima za dvodržavno rješenje, koje treba biti rezultat mirovnog procesa.