Srbijanska tvrtka PR-DC pohvalila se ovih dana da je uspješno vojno testirala svoj naoružani dron IKA-Bombarder. Riječ je zapravo o heksakopteru kodnog naziva IKA-M-AB94, a on može biti naoružan s 12 minobacačkih granata kalibra 60 milimetara, poput modela M73, koji proizvodi tvrtka Krušik iz Valjeva. Donosimo više o najnovijem bespilotnom dronu ambicioznog naziva iza kojeg stoji tvrtka u suvlasništvu Željka Mitrovića, medijskog magnata i vlasnika televizije Pink
Zrakoplovni portal Tango Six objavio je ovih dana vijest da je tvrtka PR-DC objavila snimku ispitivanja svojeg naoružanog drona IKA-Bombarder, najvjerojatnije provedenog još prošle godine. Portal navodi da je snimka podijeljena na društvenim mrežama uz komentar proizvođača da je letjelica prošla kroz 'sveobuhvatna atmosferska i mehanička ispitivanja kod akreditirane vojne institucije za homologaciju i verifikaciju obrambenih sustava'.
Tango Six ocjenjuje da su kadrovi testiranja najvjerojatnije snimljeni u Tehničko-eksperimentalnom središtu Vojske Srbije, kao i u njezinom Centru za ispitivanje naoružanja i opreme u Nikincima. Sudeći prema objavljenim snimkama, dron je ispitivan na vibracije koje mogu nastati prilikom transporta, a zatim su provedena testiranja na ekstremne temperature od minus 40 do plus 70 Celzijevih stupnjeva, kao i na temperaturi od 25 stupnjeva pri vlažnosti zraka od 90 posto.
Analitičari sa spomenutog portala ukazuju na to da ovakvi temperaturni opsezi premašuju one propisane za civilne dronove. Dodaju i da snimka prikazuje testiranje letjelice u anehoičnoj komori, odnosno tzv. gluhoj sobi, kao i na otvorenom prostoru, gdje je dron bio izložen testiranju na elektromagnetne smetnje i elektromagnetnu kompatibilnost, što podrazumijeva da spomenute smetnje koje stvara taj uređaj ne ometaju njegov normalan rad, ali ni ostale uređaje u blizini.
Također, snimke pokazuju da je IKA-Bombarder prošao kroz dnevno-noćna ispitivanja na terenu, praćena preciznom navigacijom, kao i bojnog gađanja ciljeva na zemlji, a ona su provedena na raznim poligonima prošle godine.
Povjerljivi odnosi proizvođača s Vojskom Srbije
Portal ističe da je upitao suosnivača tvrtke Miloša Petrašinovića za više detalja, ali ovaj asistent na Odjelu za zrakoplovno inženjerstvo na Strojarskom fakultetu Sveučilišta u Beogradu nije bio raspoložen za komentare, pozivajući se na odredbe o povjerljivosti u odnosu s Ministarstvom obrane Srbije i Vojske Srbije, s kojima PR-DC pregovara još od 2023. godine. Petrašinović je za Tango Six tek kazao da tvrtka radi na više paralelnih pravaca prodaje i razvoja dronova.
Inače, IKA-Bombarder je predstavljen javnosti u rujnu prošle godine i tom je prilikom Željko Mitrović naglasio da je riječ o bespilotnoj letjelici sposobnoj lansirati visokoprecizne protutenkovske projektile s udaljenosti do 10 kilometara. Dodao je da novi dron, osim što pomiče crtu bojišnice, štiti ljudske živote, smanjujući potrebu za neposrednom prisutnošću vojnika u opasnim zonama.
Kontroverzni poduzetnik, blizak srbijanskom predsjedniku Aleksandru Vučiću, nadodao je da se tvrtka PR-DC ovom inovacijom pozicionira kao konkurent u proizvodnji vojne opreme, nudeći rješenja koja podjednako zadovoljavaju domaće i globalne zahtjeve za takvim sustavima. Njegov poslovni partner Petrašinović rekao je istom prilikom da je dron u potpunosti razvijen u Srbiji te da ima svijetlu budućnost, ponajviše zbog svojih sustava stabilizacije i ciljanja mete, kao i nepogrešivog pogađanja cilja.
IKA-Bombarder je zapravo certificirani heksakopter s rotacijskim krilima vojne klase i trupom izrađenim od epoksidne smole ojačane ugljičnim vlaknima, što mu omogućuje letove dulje od pola sata s do 20 kilograma korisnog tereta. Proizvođač ističe da može raditi potpuno autonomno danju i noću, kao i da je sposoban nositi do 12 zračnih bombi kalibra 60 milimetara, modificiranih iz minobacačkih granata, raspoređujući ih jednu po jednu s velikom preciznošću da bi se neutraliziralo što više ciljeva.
Upaljač za superbrzo djelovanje
Prema proizvođaču, bombarderski dron koristi bombe s upaljačem za superbrzo djelovanje, a on je posebno dizajniran za isporuku iz zraka. Upaljač ima dvije sigurnosne igle, jednu za transport, a drugu za otpuštanje, dok ukupna masa bombe s upaljačem iznosi 1350 grama. Masa eksplozivnog punjenja je pak 250 grama, a radijus eksplozije, odnosno prodiranja, iznosi 10 metara. Visina ispuštanja je 150 metara iznad tla.
Dron kao pogonski sklop koristi elektromotor, a izvor napajanja potječe iz izmjenjive litijske baterije od 4,3 kilovatsata. Maksimalna snaga svakog motora je 5,7 kilovata, s time da je maksimalna težina pri polijetanju 70 kilograma, a optimalna masa korisnog tereta 20 kilograma. Daljinski upravljač IKA-CTRL s prilagođenom aplikacijom FlightControl osigurava istovremenu upotrebu više kontrolnih stanica s odvojenim upravljanjem naoružanjem. Od opreme, tu je elektrooptička i infracrvena kamera s optičkim deseterostrukim uvećanjem.
Radijus drona kreće se od pet do 15 kilometara, vrijeme leta je između 20 i 40 minuta, a radna visina u rasponu od 150 do 500 metara. Maksimalna udaljenost leta je 30 kilometara, a najveća brzina iznosi 90 kilometara na sat. Brzina krstarenja je 60 kilometara na sat dok je brzina penjanja 10 metara u sekundi. Otpornost na vjetar iznosi pak osam metara u sekundi.
Proizvođač navodi čitav niz taktičkih prednosti IKA-Bombardera, posebno naglašavajući siguran prijevoz, rukovanje i korištenje naoružanja kojim se brzo puni, kao i brzu zamjenu baterija. Uz to, navodno je upotrebljiv u bliskom kontaktu s neprijateljem, a može djelovati i preko prepreka te pruža brži i precizniji odgovor od klasičnog topništva, s mogućnošću njegova nadopunjavanja. Također, PR-DC ističe da IKA-Bombarder može poslužiti za simultano izviđanje i druge borbene operacije danju i noću, s time da su autonomne misije daljinski pilotirane sa sigurne udaljenosti.