procurilo pismo

Bruxelles od Češke tražio da stopira ugovor o kupnji nuklearnih reaktora vrijednih 18 milijardi $

13.05.2025 u 11:47

Bionic
Reading

Bruxelles je zatražio od češke vlade da obustavi ugovor o kupnji dvaju nuklearnih reaktora u vrijednosti od 18 milijardi dolara, upozorivši na 'značajan' rizik da je južnokorejska kompanija, koja je trebala dobiti posao, koristila nepravednu državnu potporu

Europska komisija uputila je taj zahtjev ovog mjeseca, svega nekoliko dana prije nego što je češki sud zaustavio provedbu ugovora, nakon žalbe konkurentskog ponuditelja – francuske nuklearne kompanije EDF. Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP), podružnica državnog energetskog diva Kepca, nalazila se na korak do pobjede nad EDF-om i američkim Westinghouseom, javlja Financial Times.

Komisija je od Praga zatražila da obustavi postupak nabave reaktora za nuklearnu elektranu Dukovany dok ne donese odluku temeljem Uredbe o stranim subvencijama, usvojene na razini EU-a. Ta uredba ima cilj zaštititi poduzeća iz EU-a od konkurencije osnažene nepravednim subvencijama stranih vlada.

U pismu, upućenom 2. svibnja, povjerenik za unutarnje tržište EU-a Stéphane Séjourné naveo je kako postoje 'ozbiljne indicije' da je KHNP ostvario korist od državne potpore koja bi mogla narušiti jedinstveno tržište i dati mu nepoštenu prednost nad europskim suparnicima.

U tom pismu, koji je Financial Times dobio na uvid, stoji i upozorenje da bi nastavak realizacije ugovora mogao ugroziti mogućnost Komisije da provede temeljitu istragu.

Sud suspendirao ugovor

Češki regionalni sud suspendirao je ugovor 6. svibnja, nakon žalbe EDF-a, iz kojeg su tvrdili da bi njegovo sklapanje postavilo presedan i omogućilo južnokorejskoj kompaniji da se agresivno natječe za buduće europske nuklearne projekte.

Dužnosnik EU-a naglasio je da je Séjourné – unatoč tome što je Francuz – postupio isključivo u skladu s europskim zakonodavstvom te nije zastupao nacionalne interese. Pismo je, dodao je izvor upoznat sa situacijom, uslijedilo nakon intenziviranih rasprava između EDF-a i Komisije o češkom natječaju proteklih tjedana.

Češki ministar industrije Lukáš Vlček branio je odabir KHNP-a, izjavivši da Komisija nije pokrenula nikakav službeni postupak niti je vodila razgovore o tom pitanju.

'Što se tiče natječaja, mogu samo potvrditi da je KHNP dao najpovoljniju ponudu, uz jamstva i garancije za pravovremenu izgradnju', izjavio je Vlček.

EDF je također tvrdio da bi KHNP trebao biti isključen iz natječaja zbog sigurnosnih razloga, jer se njihov reaktorski dizajn oslanja na tehnologiju američkog Westinghousea, što ga čini podložnim američkim nuklearnim propisima. To bi, prema izvoru bliskom EDF-u, značilo 'de facto američku kontrolu'.

Riskantno u slučaju kriznih scenarija

'Takva situacija stvara potencijalnu mogućnost veta SAD-a u budućim kriznim scenarijima, što bi moglo ugroziti stratešku autonomiju Europe', upozorava isti izvor.

Zakon o stranim subvencijama, uveden 2023. godine, prvenstveno je bio usmjeren na sprječavanje kineskih tvrtki da preplave tržište EU-a. Komisija je tada isticala da strane subvencije nisu podložne jednakim pravilima i nadzoru kao one koje dodjeljuju države članice, a koje su obvezane pravilima EU-a o državnim potporama.

ČEZ, češka državna energetska kompanija odgovorna za razvoj nuklearne energije, priopćila je da razmatra mogućnost traženja odštete od EDF-a, optužujući francusku grupaciju da pokušava osujetiti bilo kakvu izgradnju nuklearne elektrane u Češkoj Republici.

EDF tražio sastanak s češkom vladom

EDF je uzvratio tvrdnjom da 'nikada nije djelovao s ciljem ometanja češkog nuklearnog programa' te da je više puta tražio sastanke s ČEZ-om i predstavnicima vlade.

Roman Gazdík, glasnogovornik ČEZ-a, izjavio je da je natječaj proveden transparentno i pošteno te je pozvao EDF da odmah objavi detalje ponude.

KHNP je, sa svoje strane, poručio da je u cijelom procesu sudjelovao 'vjerno i odgovorno' te da će učiniti sve kako bi osigurao da projekt uspješno napreduje. Također su odlučno zanijekali primanje bilo kakvih državnih subvencija koje bi mogle narušiti tržišno natjecanje.