novi zakon
Benčić i Borić: Nećemo dozvoliti nametanje obveze savjetovanja prije pobačaja

Rada Borić i Sandra Benčić
Izvor: Pixsell / Autor: Patrik Macek/PIXSELL
"Sa ženama u Saboru, ali ako bude trebalo i na ulici, borit ćemo se za to da se takve stvari ne dogode i da se ne obistine najave ministra zdravstva Vilija Beroša, ali i njegovih pomagača iz HDZ-a i nekih drugih stranaka", poručila je Benčić iz platforme Možemo! novinarima ispred Sabora.
Benčić je naglasila da žene u ovom sazivu Sabora imaju saveznice koje će se boriti da novi zakon o pobačaju ne bude gori od onog koji je na snazi još od sedamdesetih godina prošlog stoljeća. Napomenula je da će se zalagati da žene imaju pristup savjetima i informacijama, a neće dozvoliti da se ženama koje žele prekinuti trudnoću nametne obveza savjetovanja "kao da su smanjenih intelektualnih sposobnosti".
-
14
nino raspudić:
'Ajmo se mi najprije dogovoriti da je pobačaj u 99,9 posto slučajeva, neopravdan'
-
prozvala i novog ministra
Selak-Raspudić: Pola stoljeća smo banalizirali taj pobačaj, sveli ga na razinu odlaska zubaru
-
pravo na pobačaj
Platforma za reproduktivnu pravdu zahtijeva ukidanje priziva savjesti
Borić (Nova ljevica) istaknula je da savjetovanja ne bi promijenila odluku žena, ali bi produžila njihove traume i negativno utjecala na mentalno zdravlje. Kao ključni problem navela je institut priziva savjesti jer ga u Hrvatskoj koristi čak 60 posto ginekologinja i ginekologa, dok je u susjednoj Sloveniji ta brojka tek tri posto.
Ministru Berošu zamjerila je što je u intervjuu za jedan portal unaprijed implicirao kako će novi zakon o pobačaju izgledati, bez da je o njemu provedena prava javna rasprava.
Također, podsjetila je da postoje čitavi gradovi u kojima žene ne mogu dobiti zdravstvenu uslugu koja je vezana uz njihovo reproduktivno zdravlje.
"Zahtijevamo da pobačaj ostane legalan, ali i da postane besplatan, kao i dostupan u smislu ukidanja priziva savjesti, da se osigura mogućnost medikamentoznog pobačaja, da svaka žena ima primarnog ginekologa ili ginekologinju te da su ambulante prilagođene osobama s invaliditetom", istaknula je Petra Karmelić iz Platforme za reproduktivnu pravdu.
Prosječna cijena pobačaja je 2500 kuna, što tu zdravstvenu uslugu čini klasnom privilegijom onih žena koje si je mogu priuštiti, a ne pravom svake pacijentice na zdravstvenu skrb, kaže Karmelić.
- hrvatski sabor
- nova ljevica
- zakon o pobačaju
- Rada Borić
- Pobačaj
- sandra benčić
- politička platforma možemo!