NAPOKON

Azilanti u Hrvatskoj dobili pravo na brak

10.06.2014 u 14:46

Bionic
Reading

Nakon gotovo tri godine borbe i kršenja prava azilantima i strancima pod supsidijarnom zaštitom, izglasavanjem novog Obiteljskog zakona u petak 6. lipnja, napokon im je omogućeno ostvarivanje prava na brak, izvijestio je u utorak Centar za mirovne studije (CMS)

CMS podsjeća na slučaj iz 2011. godine, kada je jedna azilant poželio sklopiti brak sa svojom partnericom, koja je u međuvremenu postala majkom njihovo dvoje djece. Započeo je proces dopisivanja s Ministarstvom uprave i tadašnjim Ministarstvom obitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti, pri čemu je odgovornost prebacivana s jednog na drugo tijelo, ali i na same matične urede i njihovo usko tumačenje odredbi prethodnog Obiteljskog zakona.

Osnovna barijera bila je u tumačenju kojim ispravama se može dokazivati eventualno postojanje prijašnjeg braka. Ministarstvo uprave je zauzelo stav da postoji zakonska pretpostavka za sklapanje braka, izričito propisana Obiteljskim zakonom, da nevjesta i ženik kod prijave namjere sklapanja braka prilože izvatke iz matice rođenih, te da za navedeno pravilo ne postoji izuzetak. CMS podsjeća da je ta naoko neutralna odredba itekako utjecala na nemogućnost da azilanti i osobe pod supsidijarnom zaštitom sklope brak budući nije moguće očekivati da isti posjeduju ili mogu pribaviti dokumente iz zemlje podrijetla jer su iz zemlje porijekla pobjegli zbog proganjanja te su zatražili i dobili pravnu i političku zaštitu jer ih vlast u toj zemlji nije mogla ili nije htjela zaštititi.

CMS je upozorio da se time krši pravo na sklapanje braka, zaštićeno hrvatskim ustavom i Europskom konvencijom, te su pokrenuli upravni spor. Upravni sud je odbacio tužbu kao neosnovanu te se predmet povodom ustavne tužbe već gotovo godinu dana nalazi pred Ustavnim sudom. U petak je, međutim,  u Obiteljski zakon uneseno rješenje koje je CMS zastupao još 2011., a ono se sastoji u tome da se odgovarajućim dokazom o nepostojanju drugog braka smatra i izjava dana kod javnog bilježnika.

'Normiranjem temeljenim na paradigmi ljudskih prava i usklađivanjem nižih pravnih akata sa Ustavom i međunarodnim ugovorima o ljudskim pravima napokon se jedna, inače marginalizirana društvena skupina izjednačila sa većinskom u pogledu prava na sklapanje braka.

Nadamo se da će usprkos snažnim tendencijama zabranjivanja sklapanja braka pripadnicima manjinskih skupina kao što su i osobe homoseksualne orijentacije, zakonodavac nastaviti praksu osiguravanja ostvarenja jednakog pristupa osnovnim ljudskim pravima svim ljudima, a ne samo onima koji predstavljaju većinu ili moćniju interesnu skupinu', poručili su iz CMS-a.