skandal sa subvencijama

Afera 'Opekepe': Kako su fiktivne koze i banane na Olimpu uzdrmale grčku politiku

01.07.2025 u 08:58

Bionic
Reading

Veliki politički potres uzdrmao je grčku političku scenu nakon što je otkriveno da su milijuni eura europskih poljoprivrednih subvencija nezakonito isplaćeni – između ostalog i za nepostojeće plantaže banana na planini Olimp

Skandal koji je dosad rezultirao s nekoliko ostavki, uključujući i ministarskih, dodatno je oslabio poziciju premijera Kyriakosa Mitsotakisa, koji je suočen s valom kritika i sumnji u političku odgovornost.

Prema informacijama koje je objavio Ured europskog javnog tužitelja (EPPO), riječ je o sistemskoj zlouporabi subvencija u kojoj su sudjelovali visoki dužnosnici, uključujući i bivše ministre poljoprivrede iz redova vladajuće stranke Nova demokracija. U istrazi se spominje isplata sredstava za tisuće fiktivnih ovaca i koza, ali i izmišljenih banana u planinskom području gdje banane nikada nisu uspijevale. Riječ je o subvencijama u ukupnom iznosu od nekoliko stotina milijuna eura. Isplatila ih je grčka agencija koja je za to nadležna – Opekepe, piše DW.

U fokusu su bivši ministri poljoprivrede Makis Voridis i Lefteris Avgenakis u Misotakisovoj vladi, koji su navodno znali za nepravilnosti, ali nisu poduzeli ništa. Voridis je prošlog tjedna podnio ostavku na mjesto ministra za migracije kako bi, kako kaže, 'obranio svoju nevinost'.

Skandal 'Opekepe' poznat je još od proljeća, a Europska komisija je već kaznila Grčku s 415 milijuna eura. Ipak, vlada je tek nakon pritiska iz EPPO-a reagirala – i to kad je tužiteljstvo dostavilo parlamentu dokumentaciju o mogućem kaznenom djelovanju sadašnjih i bivših dužnosnika.

U kriminalnoj organizaciji 15 zastupnika

U dosjeu na 3000 stranica, koji zastupnici mogu pregledavati ali ne smiju objavljivati, opisuje se 'kriminalna organizacija' koja je djelovala prvenstveno na Kreti, a uključivala je i 15 zastupnika – njih 13 iz vladajuće stranke – te više regionalnih dužnosnika i bivših rukovoditelja državne agencije Opekepe.

Unatoč zabrani objave, grčki mediji su počeli objavljivati dijelove sadržaja dosjea, uključujući i navodne transkripte razgovora dužnosnika koji izgledaju kao dijalozi iz mafijaških filmova. Mitsotakis nije osporio njihovu autentičnost, ali je poručio da će svi koji su nelegalno primali novac morati vratiti sredstva, te je najavio ukidanje agencije Opekepe do kraja godine.

Mitsotakis pod pritiskom

Premijer se i dalje pokušava prikazati kao reformator i borac protiv korupcije, no njegova vjerodostojnost je poljuljana nizom skandala koji su obilježili njegov mandat – od afere prisluškivanja do tragedije u Pylosu i nesreće kod Tempija. Prema anketama, više od 70 posto građana smatra da vlada sustavno prikriva razmjere korupcijskih afera.

U pokušaju konsolidacije političke štete, Mitsotakis je smijenio Voridisa i imenovao Thanosa Plevrisa za novog ministra za migracija. Plevris je poznat po ekstremnim stavovima prema migrantima i nikada se nije ogradio od svojih radikalnih izjava iz prošlosti, uključujući onu da 'sigurnost granica zahtijeva mrtve'.