SOFTVERSKA GREŠKA

NASA izgubila kontrolu nad Voyagerom 2, znanstvenici užurbano ispravljaju problem

30.01.2020 u 11:25

Bionic
Reading

NASA-i nikad nije svejedno kada njihova robotski istraživači odbiju poslušnost, pogotovo ako se neko od njih nalazi na samom rubu Sunčevog sustava

NASA-ine letjelice Voyager 1 i Voyager 2 trenutno istražuju međuzvjezdani prostor, no čini se da put kroz svemir ne ide bez poteškoća. Konkretno, Voyager 2 nedavno je iskusio neobičnu tehničku grešku zbog koje su znanstvenici proveli cijeli vikend pokušavajući ga popraviti.

'Evo kratke verzije: moj blizanac se krenuo okretati kako bi kalibrirao magnetometar, za to je iskoristio previše struje i uspio zbuniti softver koji je napravljen da automatski štiti letjelicu. Energetsko stanje Voyagera 2 je dobro i instrumenti su se opet uključili. Uskoro nastavljamo sa istraživanjem.' pisalo je u objavi Voyagera na Twitteru.

Sonda je, prema svemu sudeći, isključila mjerne instrumente kako bi kompenzirala povećanu potrošnju energije. Premda ovo zvuči kao mali problem kojeg je jednostavno riješiti, valja voditi računa da su sonde u ovom trenutku prilično daleko od NASA-inog servisnog centra. Voyager 2 je, konkreno, od nas udaljen 18.5 milijardi kilometara.

'Komunikaciji koja putuje brzinom svjetlosti treba oko 17 sati da stigne do letjelice, što znači da potencijalnom odgovoru treba 17 dodatnih sati da stigne do Zemlje.' pišu iz NASA-e.

ZNANOST NAKON CASSINIJA

Ovo su najuzbudljivije svemirske misije današnjice

Pogledaj galeriju

Voyager 2 je lansiran 1977. te je pokazao nevjerojatnu otpornost unatoč udaljenostima koje je proputovao. Letjelica ima internu bateriju koja svake godine polako slabi, no sonda unatoč tome nastavlja sakupljati znanstvena očitanja, dajući znanstvenicima fascinantni uvid u fenomene koji se odvijaju na samom rubu našeg planetarnog sustava, zaključuje Cnet.