sredstvo protiv zaraze

Dezinficijens koji smo dugo čekali: Vodootporni premaz ubija koronaviruse u samo jednom satu

20.07.2020 u 15:14

Bionic
Reading

Znanstvenici s američkog sveučilišta Virginia Tech osmislili su sredstvo koje neutralizira 99,9 posto virusa. Sad se razmatra mogućnost serijske proizvodnje ovog premaza

Osnovna pravila znate: nosite masku, perite ruke i dezinficirajte površine koje dodirujete. Ipak, mnogi strahuju da bi vas virus mogao vrebati s ključa, mobitela, rukohvata na stubištu...

Tim znanstvenika s Virginia Techa vjeruje da je pronašao rješenje: površinski premaz koji ubija koronavirus koji uzrokuje COVID-19 u samo sat vremena. Njihova otkrića objavio je i ACS Applied Materials & Interfaces.

'Teza je da kad virus s kapljicama padne na neku tvrdu plohu, on u tom trenutku nije aktivan', objašnjava glavni autor studije William Ducker, profesor kemijskog inženjerstva na Virigina Techu.

Ducker je s dvojicom kolega osmislio površinski premaz koji sprečava aktivaciju virusa.

Tim blisko surađuje s Leom Poonom, profesorom hongkonške škole javnog zdravlja. Poon je poznat po svom istraživanju virusa SARS-CoV-1, odgovornog za epidemiju SARS-a 2003. i 2004. godine. Dakako, intenzivno radi i na projektima vezanim uz koronavirus SARS-CoV-2.

Duckerova ekipa uspjela je izraditi premaz koji u sat vremena nakon nanošenja na površinu, bila ona staklena, od nehrđajućeg čelika ili nekih drugih materijala, ubija čak 99,9 posto virusa.

'Jedan sat najkraće je razdoblje koje smo dosad testirali, a sad ispitujemo djelovanje u još kraćem vremenu', rekao je Ducker. Istraživači se nadaju da će njihov premaz djelovati već nakon nekoliko minuta.

Ducker i njegov tim izradili su čvrst i postojan premaz. Ne ljušti se, čak ni kad ga zarežete skalpelom, i uništava viruse i nakon višestrukog izlaganja. I dalje je efikasan 99,9 posto čak i ako ga tjedan dana držite pod vodom.

Koliko dugo virusi mogu opstati na površinama i u zraku? Izvor: Društvene mreže / Autor: Centers for Disease Control and Prevention (CDC)

Tim sada istražuje mogućnosti masovne proizvodnje ovog premaza.

Ovo nije prvo površinsko dezinfekcijsko sredstvo protiv Covida-19, razvijeno u posljednje vrijeme. Istraživači s hongkonškog Sveučilišta znanosti i tehnologije napravili su dezinficijens koji traje do 90 dana nakon primjene, podsjeća Interesting Engineering.