BESPOVRATNO

Za obnovu sedrenih barijera i za očuvanje staništa po 1,9 milijuna eura

03.07.2026 u 03:00

Bionic
Reading

Nacionalni parkovi Plitvička jezera i Krka dobit će bespovratno po više od 1, 9 milijuna eura za poboljšano upravljanje i očuvanje staništa, te za obnovu i očuvanje sedrenih barijera krških rijeka Dinarida na području Nacionalnog parka Krka

Vlada je, naime, dala suglasnost javnim ustanovama tih nacionalnih parkova da sklope ugovore o dodjeli tih sredstava, a nakon što su njihova upravna vijeća prethodno odobrila potpisivanje ugovora. Projekt 'Poboljšano upravljanje očuvanjem staništa i vrsta u NP Plitvička jezera' ukupno je vrijedan 2,35 milijuna eura bez PDV-a, a prihvatljivi troškovi iznose 2,29 milijuna eura.

Bespovratna sredstva u iznosu nešto većem od 1, 9 milijuna eura, pokrivaju približno 85 posto prihvatljivih troškova, a preostalih 15 posto prihvatljivih troškova, kao i one neprihvatljive, financirat će Nacionalni park iz vlastitih sredstava. Učinit će to na način da će razliku od 404.000 eura, ove godine financirati s oko 147.000 eura, u idućoj sa 103.000 eura i u 2028. godini iznosom od 154.000 eura.

Projekt je odobren u okviru Programa Konkurentnost i kohezija 2021.–2027., kroz poziv Ministarstva zaštite okoliša i zelene tranzicije namijenjen javnim ustanovama koje upravljaju zaštićenim područjima i područjima ekološke mreže Natura 2000.

Planirane aktivnosti uključuju obnovu i očuvanje ciljnih stanišnih tipova i vrsta, uspostavu novog Odsjeka za održavanje staništa, praćenje biljnih i životinjskih vrsta te meteoroloških podataka radi procjene učinaka klimatskih promjena, kao i jačanje stručnih, organizacijskih i tehničkih kapaciteta ustanove te podizanje svijesti javnosti o zaštiti prirode.

Obnova i očuvanje sedrenih barijera - Sedra Viva

Projekt 'Obnova i očuvanje ciljnog stanišnog tipa 32A0 – Sedrene barijere krških rijeka Dinarida na području NP Krka – Sedra Viva' ukupno je vrijedan 2,34 milijuna eura bez PDV-a, od čega bespovratna sredstva iznose više od 1, 9 milijuna eura bez PDV-a i pokrivaju približno 85 posto prihvatljivih troškova, a preostali dio financirat će Nacionalni park Krka iz vlastitih sredstava. Riječ je o iznos od 355. 000 eura koji će Park financirat u razdoblju od 2026. do 2029. godine.

Cilj je projekta omogućiti nesmetan prirodni proces sedrenja te uspostaviti praćenje stanja i učinkovitosti upravljanja te mjera obnove i očuvanja. Aktivnosti uključuju obnovu ciljnog stanišnog tipa, odnosno restauraciju sedrenih barijera uklanjanjem sukcesijske vegetacije te aktivnost uspostave dugoročnog sustava praćenja staništa u svrhu praćenja učinkovitosti upravljanja.

Budući da vrijednost spomenutih ugovora premašuje 1,5 milijuna eura bez PDV-a, za njegovo sklapanje bila je potrebna i suglasnost hrvatske Vlade.