KORISTAN SAVJET

Ova navika koju mnogi rade pri čišćenju lica vrlo je štetna

28.04.2025 u 23:58

Bionic
Reading

Čišćenje lica izgleda kao vrlo jednostavan proces pri kojem nam se čini kako ne možemo napraviti nikakve greške

Dr. Candy Hernández, autorica knjige 'Blistava koža u 8 minuta', upozorava na brojne pogreške koje svakodnevno činimo prilikom čišćenja lica, a koje mogu ozbiljno narušiti zdravlje i izgled naše kože.

Umivanje nije samo rutinska higijenska navika, već ključan korak koji određuje učinkovitost svih ostalih proizvoda i tretmana koje nanosimo na kožu.

Tijekom dana naše lice je izloženo zagađenju, znoju, sredstvima za sunčanje, make upu, mrtvim stanicama kože i drugim nečistoćama. Čak i ako ne nosite šminku, važno je lice temeljito očistiti ujutro i navečer. Preskakanje ovog koraka dovodi do nakupljanja bakterija i prljavštine, što može uzrokovati iritacije, akne i infekcije.

Jedna od najčešćih pogrešaka je korištenje previše agresivnih sredstava za čišćenje ili pretjerano 'ribanje' kože. Takva praksa može oštetiti prirodnu barijeru kože, ostavljajući je suhom, zategnutom i osjetljivom. Pretjerano čišćenje, kao i korištenje toplih voda, dodatno narušava ravnotežu kože i potiče dehidraciju te pojavu upala.

'Ako neprestano napadamo našu kožu sredstvima za čišćenje koja uništavaju njezinu funkciju barijere, završit ćemo sa slabom i osjetljivom kožom koja nas neće moći zaštititi od vanjskih agenasa', objašnjava stručnjakinja.

Pripazite i na ručnik

Također, Candy Hernández posebno ističe važnost održavanja čistoće ručnika kojim brišemo lice. Pranje lica i sušenje ručnikom koji nije opran nekoliko dana može biti još štetnije nego da lice uopće ne operete. Bakterije se, prema istraživanjima, počinju nakupljati na ručnicima već nakon prvog korištenja, pa ih je potrebno prati svakih jedan do dva dana kako biste izbjegli izbijanje akni i druge kožne probleme.

Liječnica savjetuje i uvođenje dvostrukog čišćenja lica, osobito navečer. Prvi korak uključuje sredstvo za čišćenje na bazi ulja koje uklanja šminku i tvrdokornu prljavštinu, dok drugi korak podrazumijeva blago sredstvo na bazi vode koje temeljito čisti pore bez narušavanja prirodne zaštitne barijere kože. Na taj način iritacija je minimalna, a koža ostaje zdrava i zaštićena.

Prilikom čišćenja ne smijemo zaboraviti na vrat i dekolte, a piling treba ograničiti na jednom do dva puta tjedno, ovisno o tipu kože. Također, važno je birati proizvode koji odgovaraju vašem tipu kože - suha koža zahtijeva sredstva s uljima, masna koža može podnijeti sredstva sa salicilnom kiselinom, dok osjetljiva i dehidrirana koža treba posebno nježne i hidratantne formule.

Na kraju, C. Hernández podsjeća kako je pravilno čišćenje lica nužno za održavanje zdrave, blistave i lijepe kože. Svaka pogreška u ovom koraku može imati dugoročne posljedice, stoga je važno educirati se i prilagoditi rutinu vlastitim potrebama.