sigurno i efikasno
Kraljica cvijeća često je na meti upornih nametnika: Zaštitite ruže prirodnim sredstvima kako bi zablistale u punom cvatu

Izvor: Profimedia / Autor: teerawit janpeng / Panthermedia / Profimedia
Lisne uši jedni su najčešćih nametnika poljoprivrednih kultura, a broje više od 3000 vrsta. Sitni i nježni, no vrlo uporni kukci mogu biti sa ili bez krila, a boja ima varira o razvojnom stadiju. Lisne uši napadaju najčešće u kasno proljeće, kada nastupi toplo i suho vrijeme nakon veće količine oborina. Promjenjivi vremenski uvjeti koji uključuju oborine i relativno visoke temperature, idealni su uvjeti za pojavu ovih nametnika. Ljeti, kada se ustale više temperature, te uslijedi duže sušno razdoblje zaraza se značajno smanjuje. Stoga je nužno djelovati sada kako bi u prekrasnom ružičnjaku uživali tijekom toplih ljetnih večeri.
-
13
blago u vrtu
Teško da postoji jednostavnija biljka za uzgoj od ove mirisne ljepotice: Osim što će vrt ukrasiti divnim cvjetovima, ehinacea je i ljekovita
-
lijepe, ali uporne
Sadite ih s oprezom: Prekrasne vrtne biljke za koje možda niste ni znali da su invazivne
-
svakako pokušajte
Kako dobiti bitku s korovom u vrtu? Prirodno sredstvo od octa vrlo je učinkovito i djelotvorno
Lisne uši jako privlače ruže, a zbog brzog razmnožavanja naprave pravu invaziju u vrtu pa je ključno djelovati brzo i učinkovito. Lisne uši koje napadaju ruže obično su ili Macrosiphum rosae (ružina uš) ili Macrosiphum euphorbiae (krumpirova uš), koja napada i mnoge druge cvjetnice. Ako želite da vaše ruže cvatu u svojoj punoj ljepoti, onda svakako budite na oprezu i spremni jer lisne uši, osim što uzrokuju direktnu štetu, prenose i brojne biljne viruse. Ružina uš jedna je od najvećih vrsta lisnih uši, najčešće se javlja početkom svibnja i neobično brzo se množi, a može narasti i do 3,5 mm.
Kako prepoznati pojavu ušiju?
Lisne uši hrane se sisanjem biljnih sokova, a najčešće napadaju mlade listove i izboje jer je ondje nježnije tkivo biljke. Napadnuta biljka vrlo brzo zaostaje s rastom, a tipični znak zaraze ušima su deformirani, obezbojeni i ljepljivi, sjajni listovi. Naime, uši izlučuju mednu rosu koje s na listovima pojavljuju kao ljepljive nakupine koje privlače mrave, ali i gljivu čađavicu te brojne druge insekte. Spomenutu štetu uzrokuju lisne uši koje se razvijaju iz zimskih jaja te nemaju krila. Tijekom lipnja pojavljuju se krilati oblici koji češće napadaju žitarice i kukuruz.

Kako bi se riješili lisnih ušiju, posegnite za prirodnim preparatima kako ne biste naštetili cvijeću i okolišu
Izvor: Profimedia / Autor: teerawit janpeng / Panthermedia / Profimedia
Kako se riješiti lisnih ušiju?
Kako bi spriječili napad ušiju i uništili njihove kolonije na ružama, potrebno je posegnuti za prirodnim preparatima koji neće naštetiti ni cvijeću ni njihovoj prirodnoj sredini.
Mehaničko uklanjanje
Na samom početku, kada se nisu jako raširile, lisne uši moguće je ručno maknuti s ruža. Početne kolonije može se ukloniti prstima ili čak mokrom krpom ako su se nastanile po listovima. Uklonjene uši preporučljivo je spaliti kako bi se spriječila ponovna zaraza. Uklanjanje će biti efikasnije ako mokru krpu prethodno umočite u sapunicu. Napadnute cvjetne pupoljke najbolje je umočiti u otopinu sapunice i vode, ukloniti uši i nakon toga ih isprati čistom vodom. Ovakav tretman provodi se svaku večer, tijekom jednog do dva tjedna, ovisno o jačini zaraze.

Na samom početku, kada se nisu jako raširile, lisne uši moguće je ručno maknuti s ruža
Izvor: Profimedia / Autor: - / Panthermedia / Profimedia
Kod slabe zaraze ušiju određene rezultate donosi i metoda jakog raspršivanja vode. Uz pomoć prskalice za vodu dobro istuširajte cijelu biljku. Mlaz bi trebao biti dovoljno jak da obori uši, ali dovoljno nježan da ne uništi ruže. Ovu metodu ponavljajte nekoliko dana za redom.
U svakom slučaju redovito pregledavajte biljke, uključujući donje strane listova i cvjetne pupoljke kako biste spriječili novo širenje nametnika.
Prirodna sredstva protiv lisnih ušiju
Prirodni insekticidi na bazi biljaka, začina, esencijalnih ulja lako se pripremaju i primjenjuju. Insekticidi od češnjaka, čili paprika, vrhova rajčice, maslačka se primjenjuju odmah kada se naprave.
Preparat od maslačka: pola kilograma lišća maslačaka potopiti u 10 litara tople vode i ostaviti da stoji dva do tri sata. Procijeđen insekticid odmah primijenite, postupak ponovite svakih deset dana.

Lisne uši pokušajte ukloniti prirodnim sredstvima
Izvor: Profimedia / Autor: GWI/Sine Chesterman / Garden world images / Profimedia
Preparat od češnjaka: uzmite 30 g češnjaka, usitnite i prelije s jednom litrom vode. Ostavi da odstoji 24 sata, procijedite, a zatim dobivenom otopinom tretirajte ruže.
Preparat od crvenog luka: naribajte na krupno jednu manju glavicu crvenog luka, zatim naribajte sapun (oko 5-6 grama). Prelijte s jednom litrom vode i ostavite da stoji oko 5 sati, a nakon toga prelijte po ružama.
Preparat od koprive: usitnite kilogram svježih kopriva te prelijte s 10 litara kišnice i ostavite da odstoji 24 sata. Svježe koprive može zamijeniti s 100-200 grama suhe koprive koje se isto ostave u vodi 24 sata te se nakon toga procijede. Pripazite na vrijeme jer ako koprive dulje ostanu u vodi, sredstvo će izgubiti na učinkovitosti.
Preparat od pelina: u 10 litara vode stavite 300 grama svježih ili 30 grama suhih listova i ostavite da stoji 2 do 3 dana.

Bubamare su prirodni neprijatelji ovih nametnika
Izvor: Profimedia / Autor: - / Ardea / Profimedia
Prirodna ulja
Biljna ulja odličan su izbor za izradu prirodnih insekticida. Ulje od ružmarina, ulje od nima, od karanfilića, naranče i mnoga druga ulja se mogu iskoristiti kao prirodni insekticidi. No, važno je znati kako se sva biljna ulja prije nanošenja obavezno razblažuju vodom i nikad se ne smiju direktno nanositi na biljku.
Prirodni neprijatelji
Dobra vijest je kako lisne uši imaju čitav niz prirodnih neprijatelja u prirodi. U njih se ubrajaju ličinke bubamare, bubamare, mrežokrilci, uholaži i osolike muhe. Osigurajte ovim kukcima dobro stanište u svom vrtu, a oni će vam vratiti uništavanjem lisnih ušiju i sprečavanjem njihovog razmnožavanja.

Tipični znak zaraze ušima su deformirani, obezbojeni i ljepljivi, sjajni listovi.
Izvor: Profimedia / Autor: Kossara Andonova / Alamy / Alamy / Profimedia
Bubamare možete i fizički donijeti u svoj vrt, ali ih i privući sadnjom biljaka kako što su kopar, korijander i peršin.
Dobro je znati kako lisne uši ne podnose mirise raznih biljnih vrsta. Stoga je te biljke svakako preporučljivo posaditi u vrtu i otjerati dosadne uši iz ružičnjaka. Kadulju, češnjak i origano posadite blizu ružičnjaka, a češnjak je posebno preporučljiv jer ujedno poboljšava imunitet ruža i smanjuje pojavu biljnih oboljenja.