SAVJETI I TRIKOVI

Kako ovih blagdana pripremiti najukusniju puricu s mlincima

22.12.2020 u 06:22

Bionic
Reading

U mnogim obiteljima božićni ručak nezamisliv je bez purice s mlincima, a kako bi ovo tradicionalno blagdansko jelo bilo što ukusnije, postoji nekoliko trikova koje trebate isprobati

Klasik na božićnom meniju, puretina je jelo koje se ne može improvizirati i pripremiti unaprijed. Izdašna i često punjena, pečena puretina zahtijeva vrijeme i strpljenje, a kako bi uz mlince bila pripremljena bez greške, donosimo vam nekoliko korisnih savjeta i trikova.

Uspješna priprema božićne purice

Što se tiče samog okusa, puretina je svojim nježnim i slatkim mesom savršeno prilagođena božićnom meniju. Kožu puretine možete premazati maslacem ili mješavinom začina kako bi bila sočnija.

Brojni pribjegavaju i nadjevu koji se nerijetko odnosi na meso kobasica, mljeveno svinjsko ili teleće meso, foie gras, kestene, suho voće, prezle, kremaste umake ili alkohol.

Prilikom pripreme nadjeva za puricu, on bi u osnovi trebao biti mekan i gust te činiti ravnotežu između suhih i tekućih namirnica kojima će se ispuniti unutrašnjost peradi. Jednom kad je purica punjena, njezine noge potrebno je povezati.

Uspješno pečenje božićne purice

Začinjenu puricu stavite u veliku posudu i spremna je za pečenje. Prema savjetima chefova, puno se bolje peče ukoliko vrući zrak u pećnici cirkulira ispod i sa strane posude, a njezino pečenje započnite u periodu od 30 minuta na temperaturi od 210 °C.

Ovisno o samoj težini purice, nakon 30 minuta smanjite temperaturu u pećnici na 180 °C i pecite ju dodatnih 15-ak ili 20 minuta.

Tijekom pečenja po želji je zalijte temeljcem i pustite da se peče dok koža ne porumeni, a zatim ju prekrijte aluminijskom folijom.

Puricu od 4 kilograma možete peći oko 3 i pol sata.

Kada ste puricu prekrili aluminijskom folijom, ostavite ju da odstoji dvadesetak minuta kako temeljac ne bi pobjegao kada ju krenete rezati te kako bi se ravnomjerno rasporedio po mesu.

Mlinci

Iako će većina ljudi posegnuti za kupovnim mlincima, ništa vas ne sprječava da ih ovih blagdana sami napravite.

Potrebni sastojci za domaće mlince

  • kg oštrog brašna
  • 2 jaja
  • žličica ulja
  • mlaka voda
  • malo soli

Dobro umijesite sve sastojke i ostavite smjesu da odstoji (u foliji ili najlon vrećici) barem pola sata. Odvojite u nekoliko hrpica, tanko razvaljajte svaku (jedan milimetar) i stavite peći na okrenuti suhi pleh. Dobro ispecite, dok na mjestima mlinci ne postanu smećkasti, oko sedam minuta. Zamotajte ih u krpu i pustite da se ohlade. Mogu stajati neko vrijeme.

Pečene mlince spremite tako da ih malo razlomite na veće komade, pofurite (potopite u kipuću posoljenu vodu), poklopite i ostavite stajati najdulje četiri minute (bez daljnjeg kuhanja). Zatim ih dobro ocijedite i poslužite prelivene toplim umakom od pečenja. Možete ih takve zapeći u pećnici još minutu, dvije.

Priprema kupovnih mlinca

Napunite lonac s cca litrom neposoljene vode (ovisno koliko mlinaca pripremate). Natrgajte ih na manje komade i stavite ih u posudu, zalijte proključalom vodom pa pričekajte tri do četiri minute da omekšaju, a zatim ih procijedite.

U tavici zagrijte mast od pečenja i ubacite kuhane mlince pazeći da se ne slijepe. Čim mlinci upiju masnoću, uklonite ih s vatre. Najukusniji mlinci su oni koji se malo zapeku, a da se pritom ne zalijepe.