Pod naslovom "Čudovišta, izrodi i izdajnici (1573.)", izložba kroz groteskne skulpture i ambijentalne instalacije istražuje povijest kao igralište moralne relativnosti i kolektivne tjeskobe, oblikujući prostor kao izopačeno kazalište moći i poraza. Izložba se otvara 22. svibnja.
Jedan od vodećih glasova hrvatske suvremene umjetnosti, Kristian Kožul, 22. svibnja u zagrebačkoj galeriji Trotoar otvara svoju novu samostalnu izložbu, "Čudovišta, izrodi i izdajnici (1573.)" , donoseći raskošno ironijski pogled na povijest, moć i zaboravljene narative.
Ovaj složeni prostorni rad inspiriran je povijesnim traumama i grotesknim ikonografijama iz razdoblja nakon Seljačke bune. U Kožulovoj reinterpretaciji, povijest postaje igralište moralne relativnosti, gdje se baruni, biskupi i bezimene vodorige pretvaraju u groteskne simbole poraza i izdaje. Instalacija uključuje monumentalne figure izrađene od keramike, stakla i tkanina, evocirajući krhkost i nasilje u povijesnim mitovima.
Instalacija propituje ulogu fantazije u oblikovanju kolektivne svijesti i identiteta te briše granice između fikcije i činjenice, između poraza i spektakla. Estetski raskošna, a materijalno krhka, izložba suprotstavlja tragove nasilja s umjetnom idilom, podsjećajući nas da povijest često pripovijedaju oni koji drže olovku.
Kako kažu autorice popratnog teksta izložbe, Luja Šimunović i Klara Petrović iz KUĆĆE: "Možda ćete prepoznati priču. Možda čak i neka lica. Povijest je prošlost, dok fantazija stvara nacrte iz stvarnosti. Nije li tako, tako slatko prepustiti se zločinačkim izdajama? Prizivati groteskne duhove traumatičnih poraza?"
Kožul instalacijom u Trotoaru progovara o univerzalnim temama moći, poraza i manipulacije, istražujući kako se povijesni narativi prepliću s kolektivnom imaginacijom. Jezik lukavca, uvijek oštar i varljiv, prožima ovu izložbu, pozivajući nas da preispitamo tko piše povijest i tko određuje što je ispravno.
Kristian Kožul (rođen 1975. u Münchenu) jedan je od vodećih hrvatskih suvremenih umjetnika. Njegov rad spaja elemente forenzične estetike, barokne teatralnosti i društvene kritike, istražujući kako proturječja suvremenog svijeta oblikuju našu percepciju stvarnosti. Izlagao je na brojnim prestižnim lokacijama, uključujući PS1 Gallery / MoMa u New Yorku, Muzej suvremene umjetnosti u Zagrebu i Nacionalni muzej moderne umjetnosti u Zagrebu, a njegove skulpture nalaze se u privatnim i muzejskim zbirkama diljem svijeta.
Izložba će biti otvorena do 6. rujna, s ljetnom pauzom od 15. srpnja do 20. kolovoza.