Hrvatska i Slovenija imaju dobru bilateralnu i gospodarsku suradnju, po čemu su kao susjedne zemlje i primjer u EU, a za njihov daljnji razvoj je važna i dobra politička podloga te poticajna investicijska klima i okruženje, poručeno je u utorak s konferencije 'Hrvatska i Slovenija, povezane kapitalom'
Konferencija je u organizaciji dva medija, hrvatskog Poslovnog dnevnika i slovenskog Financea u Zagrebu okupila više od sto gospodarstvenika obje države, konzultante, konzule i druge. Među njima su bili i ministri gospodarstva, turizma i sporta - Matjaž Han iz Slovenije te Ante Šušnjar i Tonči Glavina iz Hrvatske, pri čemu su sva trojica naglasila da između dvije zemlje postoji 'jako dobra suradnja u mnogim područjima' te da se na obje strane radi na poticanju daljnjih investicija.
Robna razmjena i investicije rastu
Dodajući da je suradnja višestruka, od turizma, prehrane do prerade, energetike i drugog, Šušnjar je izrazio nadu da će se suradnja još produbiti jer 'kao male zemlje, članice EU-a i prvi susjedi smo pozvani da surađujemo i da to i širimo'. Za robnu razmjenu je rekao da je također dobra, pri čemu je Slovenija Hrvatskoj treći vanjskotrgovinski partner, iza Italije i Njemačke.
'I investicije iz Hrvatske u Sloveniju, i obrnuto, pokazuju da smo jedinstveno tržište. Borimo se i na Vijeću ministara da i cijela EU postane jedinstveno tržište, da imamo iste cijene, da se otklanjaju regionalne i granične prepreke, a mi to dokazujemo', istaknuo je Šušnjar.
Iznio je i podatke da je Slovenija do sada u Hrvatsku investirala oko 2,6 milijardi eura, a Hrvatska u Sloveniju 1,5 milijardi eura, te da brojke rastu svake godine. Dobrim primjerima izdvojio je preuzimanje hrvatske tvornice Elka od strane slovenske Iskre, dugu prisutnost Končara i Dalekovoda u Sloveniji kao i druga industrijska ulaganja. To otvara nova radna mjesta i stvara novu dodanu vrijednost, naveo je Šušnjar.
Poručio je i da Hrvatska poštuje slovensku potporu za pristupanje OECD-u, te da je dosadašnja suradnja zdrav temelj za budućnost, rast i konkurentnost.
Perspektive rasta u svim područjima
Slovenski ministar gospodarstva, turizma i sporta Han ocijenio je da su konferencije poput današnje jako važne za kontakte, prijateljstvo i suradnju jer se time šalju poruke i otvaraju putevi gospodarstvenicima.
'Slovenija je jedna od jačih industrijskih država u Europi, i tu vidimo veliku priliku. Sretni smo da rastu i međusobne investicije. Vidimo da je Hrvatska ponegdje bolja u porezima, ali imamo i mi u Sloveniji prednosti za pokazati', naglasio je Han.
Kazao je da je Hrvatska četvrti slovenski vanjskotrgovinski partner, a perspektive rasta i razvoja suradnje vidi u svim područjima.
Suradnju su i on i ministar Glavina ocijenili još važnijom u vrijeme trenutnih geopolitičkih i inih neizvjesnosti, pa i oko iznosa američkih carina, u čemu Europa, kažu, 'mora brzo i složno odgovoriti inače će imati problema'.
Turizam s najjačim investicijskim potencijalom
Suradnja i investicije u turizmu su također snažne, a to je i sektor koji je među najjačima za buduću suradnju, dio čega je i već dugogodišnja zajednička promocija na dalekim tržištima.
Glavina je istaknuo i važnost suradnje u održivom razvoju turizma, u čemu je Slovenija dosta napravila, ali i sve više u sportu.
'Vjerujem da je suradnja Hrvatske i Slovenije u svemu takva da svake godine možemo očekivati rast, nove projekte i investicije. Tako u turizmu i ove godine očekujemo dobre rezultate iz Slovenije, koja nam je dugo već među top tri tržišta, a to potvrđuje i promet u prvih pet mjeseci ove godine', rekao je Glavina.
Iz Slovenije u dosadašnjem dijelu ove godine hrvatski turizam ima rast dolazaka i noćenja turista od oko pet posto u odnosu na lani, kada su činili 10 posto od ukupnih noćenja.
Glavina je dodao i da osim dolazaka turista iz Slovenije rastu i investicije u hrvatski turizam, u objekte diljem obale, a Slovenci su i dobri potrošači, posebice u Istri i na Kvarneru gdje najviše dolaze.
Suradnja najbolja do sada
Među mnogim poduzetnicima na konferenciji su bili i Branko Roglić iz Hrvatske i Božidar Dimnik iz Slovenije, ujedno i diplomati, jer je Roglić počasni slovenski konzul u Hrvatskoj, a Dimnik počasni hrvatski konzul u Sloveniji. Obojica su pozdravljeni kao osobe koje su zadnjih 30 i više godina znatno pridonijele razvoju i rastu gospodarske suradnje dvije zemlje.
Roglić, koji je i poznati međunarodni poduzetnik i vlasnik Orbico Grupe, za Hinu je odnose Hrvatske i Slovenije komentirao kao 'najbolje do sada u povijesti'.
'Najveći dio života posvetio sam prijateljstvu i gospodarskoj suradnji Hrvata i Slovenaca, a današnja konferencija pokazuje koliko smo u odnosima napredovali. To bi mogla slijediti i cijela regija i Europa. Da nije bilo ‘pometenog’ Hrvatskog proljeća, ta bi suradnja bila i jača, ali zato sada imamo dobru političku suradnju i nema razloga da i gospodarska i sva druga ne bude samo još jača', kazao je Roglić.
Dimnik, s druge strane, smatra da bi gospodarska suradnja ipak mogla biti bolja i vjeruje da će i biti, jer su, po njemu, dvije zemlje važne jedna drugoj, kao što je, dodao je, i njihova dijaspora bila važna za međunarodno priznanje samostalnih Hrvatske i Slovenije ranih 1990-ih.