Kako bi smanjila administraciju, olakšala poslovanje i smanjila količinu otpada, nova njemačka vlada planira ukinuti izdavanje računa u trgovinama i ugostiteljstvu. Kupci će tako račun moći dobiti na zahtjev, a njihovo će izdavanje elektronskim putem bilježiti fiskalne blagajne
Nova njemačka savezna vlada u svom je izbornom programu, između ostalog, najavila i mogućnost ukidanja izdavanja računa u trgovinama i ugostiteljstvu. Ubuduće bi kupci trebali dobiti račun samo ako ga zatraže.
Izdavanje računa u Njemačkoj obvezno je od 2020. godine, no sada vlada predvođena kancelarom Friedrichom Merzom želi to ukinuti. Kao razloge navode smanjenje troškova i administracije, ali i zaštitu okoliša, navodi portal Ruhr24.
'Ukinut ćemo obvezu izdavanja računa. Za poduzeća s godišnjim prometom većim od 100.000 eura uvodimo obvezu korištenja fiskalnih blagajni od 1. siječnja 2027.', stoji u koalicijskom sporazumu CDU-a, CSU-a i SPD-a.
Kontrola transakcija
No, postavlja se pitanje kontrole naplate, odnosno tijeka novca. Direktor Njemačkog saveza trgovaca (HDE), Stefan Genth tvrdi da je 'glavni problem manjak kontrola, a ne sam račun' te dodaje da 'kupci ne bi trebali snositi teret provjere ispravnosti poslovanja'.
Predsjednik Njemačkog saveza poreznika (DSTG), Florian Köbler, pak, upozorava da bi potpuno ukidanje obveze izdavanja računa bilo pogrešno. No, predviđeno je da se obveza elektroničkog stvaranja računa u blagajni ne ukida, već samo da kupci dobiju papirić na zahtjev.
Naime, isplate na crno Njemačku koštaju između 50 i 70 milijardi eura godišnje, a sve se nadoknađuje uplatama poreznih obveznika. Zbog toga Köbler smatra da je potrebno uvesti digitalne račune i za privatne kupce, odnosno potrošače u trgovinama ili kafićima.
Pripreme za digitalizaciju
Država se za to već pripremila. Od 2020., iste godine kad je uvedena obveza izdavanja papirnatih računa, uvedena je i obveza korištenja blagajni sa 'sigurnosnom tehničkom opremom' koja spriječava manipulacije.
No, od 1. siječnja 2027. trebala bi biti uvedena obveza korištenja fiskalnih blagajni za poduzeća s godišnjim prometom većim od 100.000 eura.
Uz to, savezna vlada planira uvesti i takozvani građanski račun (Bürgerkonto), koji će također biti digitalan.