GRČIĆ PORUČIO

SDP je za nastavak arbitraže oko Ine

03.01.2017 u 15:10

Bionic
Reading

Saborski zastupnik SDP-a Branko Grčić u Splitu je, iznoseći službeni stav stranke, ponovno potvrdio informaciju da će u saborsku proceduru do sredine siječnja biti upućena interpelacija o radu Vlade u slučaju Ine, ali se i izjasnio za nastavak arbitražnog postupka, premda je Hrvatska u ovom slučaju izgubila spor

'Vlada i hrvatska država ne smiju odustati od borbe za 'pravicu', odnosno traženja da se sve istjera na čistac, jer prva odluka arbitraže ne mora biti i konačna. Trebamo uložiti sve napore da dokažemo da je u tom postupku Hrvatska dostavila jasne i argumentirane zahtjeve i da se o njima još treba razgovarati. Trebamo iskoristiti sva sredstva kako bi se arbitražni postupak nastavio, ukoliko je to moguće', kazao je Grčić.

Upozorio je da u ovom trenutku traje i arbitraža oko 'definitivno štetnih' ugovora o plinskom biznisu, teška skoro tri milijarde kuna, te da će cijeli proces moguće biti dodatno opterećen, premda se i bez toga radi o 'ozbiljnim stvarima i vrlo velikim problemima'.

'Novac uložen u arbitražu predstavlja minimalan trošak u odnosu na štete koje su nastale u procesu sklapanja navodno štetnih ugovora, kao i u odnosu na ono što Ina može postati nakon toga', dodao je.


Grčić je u Splitu potvrdio ranije objavljene informacije tportala da će se SDP-ova interpelacija o radu Vlade bazirati na dva dijela: u jednome će se tražiti da se odgodi bilo kakva izmjena Zakona o privatizaciji Ine, premda to traži Europska komisija, pogotovo u trenucima kada se odlučuje o daljnjoj sudbini ove kompanije.

'U drugome dijelu tražimo analizu stanja i poslovanja, odnosno problema u Ini koji je opterećuju i čine neuspješnom kompanijom. Tražimo da se Vlada izjasni što će učiniti ako država eventualno ovlada većinskim udjelom i kako vidi nastavak cijelog projekta. To je financijski jednako zahtjevno kao i sam otkup dionica - spominje se 800 milijuna eura ulaganja u rafinerije, pokušaj širenja na regionalno tržište, daljnje restrukturiranje i jačanje kompanije... Veliki izazovi nalaze se pred Vladom', smatra Grčić.

Ponovio je da je SDP načelno podržao ideju povratka Ine u vlasništvo hrvatske države, ali ne podržava da se to ostvari 'prodajom dobre kompanije' (HEP-a). Njegova vlada, kaže, doista jest spominjala djelomičnu privatizaciju HEP-a, ali na način da novac ostane u kompaniji i da se investira u rast i razvoj kako bi ona postala regionalni lider u proizvodnji i distribuciji električne energije.

'Nejasno je hoće li MOL uopće pristati prodati svoje udjele, ali čak i ako se pronađe model, ne vjerujem da bi iznos prikupljen od HEP-a bio dovoljan da se Ina vrati u ruke države', zaključuje Grčić.